امپراطور
امپراطور
نحوه نمایش مطالب: تاریخ | امتیاز | بازدیدها | نظرات | الفبایی
اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 3272
 • نويسنده: pedram5183
 • تاريخ: 17-11-1393, 13:22
17-11-1393, 13:22

احساسات قسمت اول

دسته بندی: اعتیاد و بهبودی » احساسات » احساسات 1

«احساسات».
ما هم حس داريم هم احساس و تفاوتي بين حس و احساس وجود دارد.
ما با حواس پنجگانه شامل بينايي، شنوايي، بويايي ،چشايي و لامسه - به اين حس ها مي توان حس ششم را هم اضافه كرد - با دنياي پيرامون خود ارتباط برقرار مي كنيم و بر همین اساس دريافت هايي مي كنيم و نسبت به اين دريافت ها، دست به تجزیه و تحلیل می زنیم. این تحلیل با استفاده از فیلترهای درونی ما صورت می گیرد که باورها، ارزش ها، اعتقادها، تجربه ها، تصاویر ذهنی، صداها و نحوه تصمیم گیری مان را شامل می شود. این فرآیند حالي در ما به وجود مي آورد كه به آن احساس مي گوييم.
احساس چيست؟ وقتي موضوعي در ذهن و ضميري در وجود ما حالت ها يا شرايط يا وضعي را در ما به وجود مي آورد كه به نوعي توجه ما را جلب مي كند و مقداري از انرژي رواني را به سمت خود مي كشد يا ما اين انرژي را به اين موضوع و مطلب اختصاص مي دهيم، آن را به عنوان احساس مي شناسيم.
برای نمونه، شخصی را می بینیم که توجه ما را به خودش جلب می کند. نسبت به آن شخص حالی به دست می آوریم که این حال را احساس می گوییم.
می خواهیم احساسات شخصی خود را شناسایی کنیم و متوجه پیام آنها شویم و شیوه روبه رو شدن و مشارکت با آنها را یاد بگیریم.
چرا می گوییم احساسات شخصی؟ برای اینکه هر کدام ما راجع به هر موضوعی می توانیم حال و احساس متفاوتی داشته باشیم. برای اینکه آن موضوع از فیلترهای درونی باورها، اعتقادات، ارزش ها و تجربیات ما می گذرد و نتیجه حال و احساس ما هم متفاوت است.
متوجه شدیم ما با حواس های خود شامل بویایی، چشایی، شنوایی، لامسه و بینایی با جهان و پیرامون خود ارتباط برقرار می کنیم اما هر کدام نتیجه حال و احساس مان متفاوت است. برای نمونه، من و شما یک موسیقی را با هم گوش می دهیم. هر دوی ما با حس شنوایی یک اثر را می شنویم، اما امکان دارد حال و احساس ما با هم متفاوت باشد.
یعنی اینکه من از آن موزیک خاطره بدی دارم. نتیجه بد شدن حال من است، اما شما خاطره خوشی دارید و احساس شادی می کنید یا اصلا سلیقه ما در گوش کردن به موسیقی متفاوت است. پس هر دوي ما از طريق حس شنوايي موسیقی را دريافت كرده ايم، ولي حال و واكنش ما متفاوت است.
به همين دليل حس هاي ما همگاني و مشترك است، اما احساس هاي درونی ما شخصي و متفاوت است. ممکن است من به کسی احساس تعلق کنم، اما شما نه. به همین دلیل احساس مان هم متفاوت است. یکی از دوستان با ما شوخی می کند حتی شاید بد و بیراه بگوید و فحش بدهد. امکان دارد ما به این نوع شوخی بخندیم، اما شخص دیگری حتی از ما تعریف هم بکند، ناراحت شویم.
در شرایط هم احساس مان با خودمان متفاوت است. امکان دارد در یک لحظه یکی به ما سلام کند ما با خوشرویی جواب سلام او را بدهیم، اما اگر او سلام را چند بار تکرار کند، نتیجه واکنش ما متفاوت می شود. شاید واکنش تندی از خود بروز دهیم. در حالی که در یک زمان و از یک شخص ما یک واکنش را دیده ایم، اما با هر بار شنیدن واکنش ما هم تغییر می کند.
این را می خواهم بگویم که مغز ما تنها گیرنده و فرستنده نیست، بلکه گیرنده سازنده و فرستنده است. با اینکه یک پیام را دریافت می کند، اما در مغز ما تجزیه و تحلیل انجام می شود. یعنی از فیلترهایی می گذرد. بعد امکان دارد هر بار نسبت به حال و هوای احساسی ما خروجی متفاوتی تحویل دهد.
گاهی اين احساس به اندازه ای قوي و نيرومند مي شود كه كنترل را در زمينه های مختلف از ما مي گيرد و ما را وادار به حالات و رفتاري مي كند كه داوطلبانه به دنبال آن نيستيم يا حتي رفتاري را انجام مي دهيم كه مخالف ميل و خواسته ما است.
یعنی گاهی در حالی كه با رفتاری مخالفیم و در مقابلش مقاومت مي كنيم، ولي همچنان آن رفتار از ما سر مي زند و واكنش يا گفتاري از بروز می کند كه وارد مرحله اي به نام هيجان مي شويم كه قوي و نيرومند است و با خود انرژي و جهت و هدف دارد.
بنابراين وقتي موضوعي توجه ما را به خودش جلب مي كند، در ما حالي به دست مي آيد كه اين حال را احساس مي گوييم.
احساسات مانند يك خبرنگار يا پستچي است كه براي ما خبر مي آورد و ما به جاي اينكه با موضوع روبه رو شویم، این نیروی درونی، این خبرنگار را مي كُشتيم يا سركوب و زخمی مي كرديم. چون نمی توانستیم با احساس مان رابطه برقرار و مشارکت کنیم. اگر خسته است، چگونه خستگی اش را برطرف کنیم. اگر زخمی شده، چگونه درمانش کنیم.
برای نمونه، ما ناراحت مي شديم. به جاي اينكه با اين موضوع روبه رو شويم، مواد مصرف مي كرديم كه اين احساس را سركوب يا خفه كنيم. بلد نبودیم و نمی دانستیم با خجالت، شرمندگی، حقارت، طرد شدگی، بی قراری، کلافه گی، هیجان ها، موفقیت، شادی و ... چگونه ارتباط برقرار کنیم و به ابرازشان بپردازیم. به همین دلیل واکنش های نابجا از خود بروز می دادیم و درگیر احساس های دیگری شدیم که آزار و اذیت برای خود و دیگران در پی داشت.
وقتی ما به خاطر تنهایی، غم و کسالت به مواد، الکل، خوردن و شهوت رو می آوریم، در واقع درون انسانی ما دارد موضوعی را ابراز می کند. نشان می دهد که من در موضوعی غرق شده ام. هر دلیلی که داشته باشد، یعنی اعتقادی که من به این شکل نشانش می دهم.
به نظر من باورها و اعتقادات آدمی در رابطه ای که با مواد، غذا، شهوت برقرار می کند، خودش را نشان می دهد. وقتی آدم گرسنه نیست و غذا می خورد، یعنی من اگر گرسنه نیستم، غذا می خورم به این خاطر که من ناراحت و کلافه ام و می گویم من تحمل حس کردن این مسایل را ندارم.
تحمل زندگی برایم بسیار سنگین شده است. هیچ خوبی به جز این غذایی که جلوی من قرار دارد را نمی توانم احساس کنم. در واقع ما به این خاطر که در مقابل یک محرک تسلیم شده ایم، بخشی از وجود خود را کنار گذاشته ایم ومی خوریم.
ما با پرخوری یا مصرف مواد و الکل بخشی از وجودمان را نادیده می گیریم و به خود آسیب می رسانیم یا سرکوب می کنیم. در واقع قلب مان را پشت سر هم می شکنیم. از این می ترسیم که دیگری این کار را انجام دهد!
وقتی قرار است با یک نفر روبه رو شویم، معذب می شویم. وقتی یک نفر را از دست می دهیم، درد می کشیم. درد همان مشکلی است که باید در آن لحظه با آن روبه رو شویم. وقتی قرار است با یک مسئله ای رو در رو شویم، دچار اضطراب می شویم و احساس معذب شدن می کنیم. بعد با مصرف مواد یا خوردن فکر می کنیم می توانیم بر این حس بد پیروز شویم.
تجربه های زیادی در این مورد داریم. آدمی حس می کند که به اندازه ای کوچک و ناچیز است که امکان دارد این درد او را از پا در بیاورد. به نوعی می خواهیم از آن فرار کنیم، ولی حقیقت این است که ما آن لحظه درد را تجربه می کنیم.
بله ما این ها را تجربه کرده ایم. تنها کاری که مصرف مواد یا خوردن می کند، این است که درد را دو برابر می کند، ولی از بین نمی برد. چون دردی که قبل از مصرف داشتیم هنوز سر جایش است و حالا ما یک درد جدید به آن اضافه کرده ایم.
درد جدید این است که به خودمان می گوییم باورم نمی شود من معتاد شده ام. باورم نمی شود من این همه غذا خورده ام. من را چه می شود؟ یعنی من روزی می توانم زندگی ام را سر و سامان بدهم؟ می توانم زندگی ام را از شرایط کنونی بهتر کنم؟
البته اين مطالب به اين معني نيست كه احساسات زبان روح هستند. به عقيده من بعضي از احساسات روح مرا محزون كرده اند. روح من اسير بعضي از احساسات است. احساسات در این مورد نقش مهمی دارند.
احساسات در و پیکر ندارند.
نمی دانم شما درباره احساسات چقدر می دانید. شما چیزی را احساس می کنید؛ مثل اینکه آدم خودش را زخمی کند. به اصطلاح اقدام به خودزنی کند. این یک احساس نافذ است و به هیچ وجه منطقی نیست.
احساسات می توانند برای بیرون آمدن از این وضع و عکس العمل نشان دادن کمک مان کنند و از این نظر خوب هستند.
وقتی در حال قدم زدن هستیم یک مرتبه صدای بلند و ترسناکی ناشی از منفجر شدن را می شنویم. قلب ما سریع تر می زند و ما می خواهیم از این خطر فرار کنیم. این احساس است.
احساس برای این است که با یادآوری اتفاقاتی در گذشته به ما کمک کنند تا بتوانیم به سرعت واکنش نشان دهیم.
کار احساسات این است که شرایط موازی را به ما یادآوری می کند. احساسات می توانند ما را فریب دهند. زیرا گاهی اوقات ما شرایط حال را به شکلی اشتباه به گذشته ارتباط می دهیم. برای نمونه، با یک فرد جدید می خواهیم همکاری کنیم یا آشنا شویم قبل از اینکه اطلاعاتی در مورد اخلاق کسی داشته باشیم چهره شخص جدید با چهره ای که قبلا از آن تجربه داشتیم شبیه باشند یا هم اسم باشند.
مغز ما از طریق احساسات ما را به گذشته می برد. اگر تجربه خوبی داشته باشیم می گوییم این آدم خوبی است و اگر تجربه بدی داشته باشیم می گوییم این آدم بدی است. در صورتی که شخص جدید ربطی به تجربه گذشته ما ندارد.
گاهی من در گذشته در یک مکان عمومی همانند سینما یا استخر یا از یک وسیله همانند خودرو یا موتور سیکلت آسیب دیده ام، به همین خاطر اجازه نمی دهم افراد خانواده یا فرزندم هم از آن مکان یا وسیله مورد نظر استفاده کند.
ما در ارتباط دادن شرایط حال به گذشته خیلی خوب عمل می کنیم. مغز ما برای پردازش سریع اطلاعات از این روش استفاده می کند. متاسفانه گاهی اوقات ما شرایط را خیلی سریع به هم ربط می دهیم و خرافات به همین شکل به وجود می آیند.
ما فکر می کنیم ارتباطاتی را می دانیم یا می بینیم که در واقع وجود ندارند و بعد چون ما فکر می کنیم ارتباطی را می بینیم، بر اساس آن شروع می کنیم به بروز رفتارهای مختلف و درگیر مشکلات مختلفی می شویم. در حالی که ما نباید به آن شکل عکس العمل نشان می دادیم.
پس میزان تفاوتی که بین احساسی که شخص به محرک ها دارد و آنچه آنها از نظر واقعی هستند نقش بسیار مهمی در بسته بندی احساسات ما دارد که ممکن است نگران یا افسرده باشیم.
در انجمن معتادان درباره رابطه عقل و احساسات فکر و به آن توجه می کنند
بعد از کارکرد قدم ها من خودم را موجودی عاقل فرض می کردم، ولی گاهی اوقات تسلیم احساسات و عواطفم می شوم. بنابراین دوست دارم به رابطه این دو پی ببرم.
می دانم وقتی در فضایی تاریک و بسته و ناشناخته قرار می گیرم، احساس ناامنی می کنم و حالم بد می شود. من فکر می کنم ترس از تاریکی دارم و در تاریکی اصلا احساس خوبی ندارم.
بخشی از من که به عقل وابسته است، به من می گوید حتی اگر در تاریکی اتفاقی بیفتد، می توانم از پس آن بر بیایم. حتی شب ها که در خانه تنها هستم، چراغ ها را روشن می کنم و می بینم وسایل هیچ تغییری نکرده اند، ولی هم اینکه چراغ را خاموش می کنم، ذهن من شروع می کند به ساختن تصاویر ترسناکی که نمی دانم از کجا می آیند.
با کوچکترین صدایی چاقو را می گیرم توی دستم. فکر کنم ذهن بازیگوش من احساس نا امنی می کند و از من امنیت می خواهد. فکر کنم پیشتر با دیدن فیلم ها و شنیدن داستان های ترسناک طفلک را ترسانده ام. این بار در شرایطی با او صحبت می کنم و می گویم عزیزم نترس من با تو هستم.
یک شب در روستایی که قبرستان داشت، همراه چند نفر رد می شدیم. من کمی از دوستانم جدا شدم. تمام وجودم را ترس فرا گرفته بود.صدای وزش باد را ذهن من تبدیل به صدای فریاد ارواح می کرد و سایه ها شبیه ارواح... مخصوصا تصاویری که از گوشه چشمم می دیدم اصلا فکر نمی کردم در شرایط آنقدر بترسم. بعضی از ما در این شرایط دچار هراس می شویم. چون ذهن ما نمی تواند احساس راحتی بکند.
می گویند اگر دچار هراس شدید سعی کنید خودتان را آرام کنید. البته این کار به حرف آسان است، ولی به هر حال باید یاد بگیریم خودمان را آرام کنیم. نفس کشیدن های عمیق در این مواقع کمک زیادی به ما می کند تا نفس برای فرار داشته باشیم
خدایا با من چه کرده ای، من طعم ترس را به خوبی چشیدم.
احساسات وعواطف از کجا سرچشمه می گیرد. آیا ذاتی هستند یا اکتسابی؟
فرضیه ای وجود دارد که می گویند ما با سه احساس اصلی به دنیا می آییم:
1- عشق
2- ترس
3- خشم
با ترکیب این سه احساس تمامی احساسات ما در بزرگسالی شکل می گیرد.
تجربه ها و حوادث دوران کودکی است که احساسات و عواطف ما را در بزرگسالی شکل می دهد. یعنی تجربیات کودکی است که به ما می گوید چه کسی را دوست داشته باشیم و از چه کسی متنفر باشیم یا از چه کسی عصبانی شویم.
می دانیم که انسان سه ترس طبیعی یا به نوعی همراه با خود دارد. یکی ترس از هر پدیده تازه و جدید است که در برخی از کودکان به شدت دیده می شود. دوم ترس از صدای بلند و ناگهانی که موجب وحشت برخی از کودکان یا نوزادان و حتی بزرگسالان می شود و ترس سوم اینکه زیر پا خالی شود و ما ناگهان رها شویم.
کودکان با غریزه کافی ترس به دنیا می آیند، ولی معمولا مسایل زیادی وجود ندارد که آنها را بترساند. آنها به تدریج می آموزند که از چه چیزی بترسند. برای نمونه، اگر شما چیزی که شعله ور و در حال سوختن است را نزدیک کودک ببرید، کودک سعی می کند با دستش شعله های آتش را بگیرد و اصلا نمی ترسد و نمی داند که آتش می سوزاند.
خیلی از ترس ها هستند که در شرایط و تجربیات زندگی درون آدم شرطی می شوند و از چیزی که ابتدا نمی ترسیدیم، بعدها دچار وحشت می شوند. برای نمونه، دیدن بعضی از حیوانات همانند سوسک یا موش یا سوار شدن در هواپیما یا وارد شدن به تونل گاهی به ترس بیمارگونه یا هراس تبدیل می شود.
احساسات و عواطف اصلی با ما زاده می شوند، ولی چگونگی شکل گیری آنها به حوادث زندگی ما بستگی دارد.
خوشبختانه امروز با روش ها و تکنیک های خاص می توانیم از این ترس ها رها شویم. باید توجه داشت که اگر برای آنها کاری انجام ندهیم آنها پایدار خواهند ماند. ما به چگونگی و شکل گیری ترس و از اداره کردن آن کمی آگاهی به دست آوردیم، اما در مورد احساسات مثبت همانند دوست داشتن و محبت کردن چطور؟
آدم وقتی یاد دوران خوش گذشته می افتد وبه عکس هایش نگاه می کند و خاطرات خوب برایش زنده می شود یا وقتی عکس عزیزانش را می بیند، این دوست داشتن و محبت از کجا می آید و چه کار می کند؟
آگاه شدیم که انسان با احساسات و عواطف و نیاز های اصلی به دنیا می آیند که مهمترین نیاز اولیه اش غذا و تمایل به خوردن است.
بعضی ها اعتقاد دارند عشق و محبت به تدریج شکل می گیرد و کسی که به ما غذا می دهد دکمه شروع این فرایند را می زند. کسی این فرضیه را آزمایش نکرده بود. می دانیم انسان علاوه بر نیاز فیزیکی نیازهای حقیقی هم دارد که یکی از آنها عشق و محبت و نوازش و لمس کردن است.
محققان بر همین اساس آزمایشی را انجام داده اند. یک بچه میمون را از مادرش جدا کردند و دو مادر مصنوعی ساختند. یکی از آنها با سیم های مفتولی بود که به او غذا می داد و مادر دیگر از پارچه های نرم درست شده بود.
در این آزمایش متوجه شدند که بچه میمون بعد از غذا خوردن به سراغ مادر پارچه ای می رود و ساعت های زیادی را در بغل او می گذراند. آنها بعد از مدتی تصاویر ترسناکی نشان بچه میمون می دادند و دیدند که بچه میمون سراغ مادر پارچه ای می رود. با اینکه کاری کردند که از مادر پارچه ای بعضی وقت ها طرد شود.
وقتی ما دچار مشکل عاطفی می شویم، معمولا سراغ مادر یا افراد خانواده و آشنایان می رویم، اما وقتی سراغ خانواده رفتیم و خانواده مشکلات عاطفی بیشتری تولید کرد، آن موقع چه می کنیم؟ آیا باز هم می خواهیم پیش خانواده بمانیم؟
میان احساسات و عواطف کودکی و تمایل به خانواده رابطه وجود دارد. حتی اگر خانواده مشکل عاطفی داشته باشد.
تا حالا دقت کرده اید اگر ما از خانوداه دچار آزار و اذیت شده باشیم یا با آنها دعوا کرده باشیم، اگر دیگران بخواهند به خانواده ما آسیب برسانند ما نمی توانیم تحمل کنیم و از خانواده دفاع می کنیم؟
نیاز ما به لمس کردن و نوازش خیلی مهم و ضروری است.
وقتی کودکی در دوران طفولیت هیچ کس را نداشته باشد، هیچ محبت و تماسی نداشته باشد، چه اتفاقی می افتد؟ این شخص افسرده می شود و احساس هولناک افسردگی کاری می کند حس ناامیدی القا شود و نابسامانی عاطفی به وجود می آید که منجر به تنهایی و انزوا می شود.
ما به محبت و تماس لمسی نیاز داریم و اگر این نیاز را از افراد خانواده دریافت نکنیم، امکان دارد برای برآورده کردن این نیازمان به دیگران رجوع می کنیم و دیگران از ما سوءاستفاده کنند و آسیب بخوریم. برای همین باید مواظب باشیم که کودکان، همسر و افراد خانواده این نیاز را از خود ما دریافت کنند.
احساس درد
محققان آزمایشی را با فن آوری جدید اسکن مغزی انجام دادند که با مشاهده تغییرات فعالیت های مغزی حس همدردی را مورد بررسی قرار می دهد.
موضوع اصلی این است که ما دیگران را چطور درک کنیم. همه این حالت را تجربه کرده ایم که گاهی اوقات موجب آزار یک فرد شده ایم. بدون اینکه متوجه شویم. گاهی کسی موجب آزار ما شده است. به حدی که دندان ها و انگشت هایمان را بهم فشردیم، ولی آنها متوجه نشده اند.
می خواهیم بدانیم وقتی چنین احساسی پیدا می کنیم، چه اتفاقی درون مغز ما رخ می دهد. در واقع دنبال پاسخی برای این پرسش هستیم؛ دردی که ما احساس می کنیم تا چه اندازه در درک درد دیگران موثر خواهد بود؟
این آزمایش دو مرحله دارد. مرحله اول مربوط به وقتی است که کسی فیلمی تماشا می کند و طی آن یک نفر توسط فرد دیگری آسیب می بیند و درد می کشد. مرحله دوم مربوط به خود شخص است که توسط شخص دیگری پیوسته ضربه می خورد و درد می کشد و یک درد متوسط را تجربه می کند.
بعد از آزمایش وقتی اسکن مغزی را با هم مقایسه کردند، همدردی کمیتی قابل اندازه گیری بود. در هر دو حالت وقتی ما خودمان درد می کشیم یا کسی را در حال درد کشیدن می بینیم، بسیاری از بخش های مشابه مغز تحریک می شود.
موضوع مهم در این آزمایش فعالیت مغزی مشابهی است که ما نه تنها موقع درد کشیدن بلکه موقع به یاد آوردن خاطره دردناک هم در واقع این حس را تجربه می کنیم. (قابل توجه افرادی که دردهای گذشته را با خود حمل می کنند و نمی خواهند زخم و دردهای گذشته را ببخشند.)
انسان ها در این باره پاسخ های بسیار متفاوتی می دهند؛ من کمی مضطرب هستم. آیا دستگاه آزمایش می تواند نشان دهد که من بخاطر همدردی با دیگران دچار اضطراب شدم یا به یک بیماری اضطرابی مبتلا هستم؟
نتیجه این آزمایش تقریبا واقعی است.
وقتی فیلم ناراحت کننده ای را به شخصی نشان دادند، متوجه این موضوع شدند که هیچ نقطه قرمز رنگی در مغز شخص دیده نمی شود. به این خاطر که شخص مورد آزمایش انسان دل رحمی نبود. در حالی که خود را در خانه بسیار دل رحم نشان می داد.
وقتی تعداد پرسش تستی از وی گرفته شد، خوب پاسخ داد اما آزمایش چیز دیگری را نشان می داد. وقتی شخصیت های ضد اجتماعی را مورد بررسی قرار دادند، متوجه این موضوع شدند که آنها دل رحم نیستند، اما در پرسش نامه ها طوری وانمود می کنند که شهروندان بسیار خوب و دلسوزی هستند.
ما هنگام تکمیل پرسش نامه ها سعی می کنیم ویژگی های خوب مان را پر رنگ تر نشان دهیم، اما آزمایش ها بیشتر واقعیت شخصیت ما را را نشان می دهند. این موضوع در مورد ما معتادان به شدت صدق می کند. ادای روشنفکری در می آوریم. به همه راهکارهای محبت آمیز نشان می دهیم، اما خودمان در شرایط طور دیگری رفتار می کنیم و خود محوری حرف اول را می زند. به نظر شما ما می توانیم ترازنامه درستی از خودمان بگیریم؟
به نظر می رسد حس همدردی در اعماق مغز ما تثبیت شده است. وقتی ما کسی را در حالت ناراحتی یا تحمل درد می بینیم، مغزمان به فعالیت می افتد و این احساس را می شناسد و نسبت به آن واکنش نشان می دهد. در واقع داریم همان حس را تقلید می کنیم. این نشان می دهد ما موجوداتی بسیار اجتماعی هستیم و این سرشت ما است. افرادی که پیرامون ما هستند، فقط پیرامون ما نیستند بلکه جزیی از ما هستند.
فن آوری پیشرفته و گاهی اوقات آزمایش های بی رحمانه ما را با عواطف بشری آشناتر کرد، اما ما به صورت دیگری هم می توانیم به نقش احساسات و عواطف در زندگی مان پی ببریم. حوادثی که به طور اتفاقی و به صورت هولناک در زندگی ما رخ می دهد و حاصل می شود. احساسات و عواطف در تمامی بخش های زندگی ما نقش ویژه و مهمی را ایفا می کند.
در یکی از آزمایش ها، پزشکان در مغز توموری را مشاهده کردند و پس از عمل جراحی و برداشتن تومور متوجه شدند بخشی از بافت های مغز مسئول پردازش احساسات جدا شده است. این شخص که متاهل بود بعد از جراحی تمایل احساسی به همسرش نداشت. حتی دوست نداشت همسرش به او دست بزند.
هوش او تغییر نکرده بود و تواست به شغل قبلی خود ادامه دهد. او می دانست به نوعی تغییر کرده است و از این نظر خیلی چیزها را از دست داده بود. می گفت هیچ احساسی ندارم و احساسات و عواطف را به خاطر می آورد، ولی دیگر آنها را حس نمی کرد و علاقه حسی به همسرش نداشت.
یکی از دانشمندان این شخص را مورد آزمایش قرار داد. او می خواست به رابطه میان احساسات و عقل پی ببرد.
پژوهشگر به او می گفت، من فکر می کنم شما به جای احساس از عقل و منطق بهره می گیرید. برای نمونه، فکر می کنید چه کسی هستید؟ چه مسئولیتی دارید و چه کاری را باید انجام دهید؟ معمولا کارهای تان را این طور پیش می برید.
آن شخص گفت: بله. من معمولا به جای دریافت احساس سعی می کنم آن را مجسم کنم. حتی چند روز پیش داشتم فکر می کردم شاید مردم آزارها احساس ندارند. من نمی خواهم یکی از افراد این گروه آزاررسان باشم. شاید عجیب به نظر برسد، اما اگر هم آن طوری بودم، فکر نمی کردم که اذیت شوم البته من این کاره نیستم.
وقتی از پزشک پرسیده شد که چه عاملی باعث دگرگونی مهم درون او شده است، پاسخ داد: در حین جراحی قسمتی از بافت مغزی او برداشته شده است. به همین خاطر او وقتی می بیند کسی در حال اشک ریختن است، متوجه می شود که طرف ناراحت است، ولی اینکه این حالت احساسی درون او به وجود بیاورد، مسئله دیگری است. گاهی اوقات ممکن است او فکر کند چنین احساسی را هم داشته باشد و نسبت به احساسات دیگران واکنش نشان دهد، ولی اینکه بتواند این احساس را در تصمیم گیری هایش دخالت بدهد، فرایند متفاوتی طلب می کند.
بیمارانی همانند این شخص نشان دادند که فعالیت مغز در زمینه های عقلانی و منطقی از احساسات ما کاملا جدا نیست. در گذشته این عقیده وجود داشت که فرایند عقلانی و منطقی روند تصمیم گیری ما را کنترل می کند، اما در آزمایش های جدید مشخص شده است که احساسات و عواطف چقدر در تصمیم گیری ها ما نقش دارند.
آزمایش های جدید نشان می دهد که فرایند تصمیم گیری تنها بر اساس منطق و عقل بنا نشده است. امروز می دانیم که یکی از قواعد ذهن ما بر اساس درد و لذت پیش می رود و از هر چیزی که دردش بیاید، دوری می کند و به سوی لذت می رود. این قانون کلی را ما در زندگی روزمره خود هر روز تجربه می کنیم.
ما فکر می کنیم کارهایی که انجام می دهیم، عقلانی و منطقی است و احساسات در آن دخالتی ندارند، اما آنچه که فکر می کنیم یک تصمیم منطقی است، در واقع نوعی منطق تراشی در تایید احساسات مان است و منطق در آن نقشی کمتری داشته است.
ما تصور می کنیم در فعالیت های روزمره بیشتر از ویژگی عقل و منطق کمک می گیریم و احساسات نقش چندانی ندارند، اما امروز می دانیم احساسات از عقل و منطق جدا نیستند و در تمامی تصمیم گیری های ما دخالت دارند.
انسان موجودی است كه از ابتدای تولد قسمتی از وجودش پر از انرژی است. این انرژی درونی در حال حركت و چرخش است. تجسم كنید این قسمت از وجود ما که انرژی آن از سلول عشق تشكیل شده است.
یعنی سرتا پای ما عشق است و چیز دیگری وجود ندارد. البته وقتی متولد می شویم و شروع به رشد می كنیم، توسط حس ها و بعضی از این سلول ها در طی تجربه های تلخ و شیرین زندگی نکاتی را ثبت و ضبط می کنیم که گاهی دوست داریم و برخی مواقع هم دل خوشی از آنها نداریم.
این سلول ها کار و وظیفه شان را به خوبی انجام داده اند، ولی امکان دارد شخص از شکل گرفتن یک سری اتفاقات ناخوشایند خوشحال نبوده است. ما باید بپذیرم پیام این احساسات را نادیده گرفته ایم و برایش کاری انجام نداده ایم. به عبارتی صدایش را نشنیده گرفته ایم. حالا بعد از چندین سال و گاهی اوقات هنگام افتادن در چاله چوله های زندگی و در شرایط و مواقعی به خاطر زنده و در جریان بودن این انرژی خود را نشان می دهد. دوباره آن صداها را می شنویم و چون یاد نگرفته ایم، نمی دانیم با این قسمت چه كار كنیم. این صداها برایمان تاریك و نا آشنا هستند. به قدری که احساس می كنیم این خود من نیستم.
همه ما آسیب خورده هستیم. در کودکی یا نوجوانی کسی را دوست داشته ایم و به او نزدیک شده ایم یا این شخص به ما نزدیک شده است، اما در نهایت از این شخص آسیب دیده ایم. در اصل دوست داشتن، عشق ورزیدن و برخورداری از صمیمیت در وجود ما زخمی شده است.
در آن زمان نمی توانستیم یا بلد نبودیم با این احساسات زخمی چگونه برخورد کنیم. به جای اینکه بیاموزیم چگونه با این احساسات برخورد و آنها را ابراز کنیم و به این وسیله به مرحله بالاتری از صمیمت و دوست داشتن برسیم.
نداشتن این مهارت و آگاهی باعث شده است آن دوستی را قطع کنیم و از بین ببریم یا دوباره دوست شدیم، ولی هیچ وقت این زخم را درمان نکرده ایم.
این باعث شده است هر زمان با شخصی به آن مرحله از دوستی برسیم، آن زخم دوباره خود را به ما نشان بدهد و ما را بر می گرداند نقطه اول و می گوید نزدیک نشو! چون دوباره آسیب می بینی.
ما احتیاج به ترمیم درون خود داریم. نیاز داریم به این درک برسیم که کی و چی هستم. خودمان را معنا کنیم. ما هیچ وقت خودمان را معنا نکرده ایم. توانایی و استعداهای من چیست؟ برای برآورده کردن نیازها و خواسته هایم چگونه رابطه بگذارم، این رابطه چه اندازه برایم ارزش دارد؟
تا اینجا متوجه شدیم واقعیت وجود ما پر از انرژی شور، عشق، بخشش، زیبا، سرزنده و خستگی ناپذیراست، ولی بر اثر اتفاقاتی كه در زندگی می افتد و حل شان نمی كنیم یا بلد نیستیم یا توانایی آن را نداریم كه حل شان كنیم یا فكر می كنیم حل كردیم و به همین خاطر آنها را کنار گذاشته ایم، ولی در واقع حل نشده باقی مانده اند، درمان اتفاق نمی افتد و ما در درد و کلافه گی به سر می بریم و نمی توانیم به اصل خودمان برگردیم. تمام كاری كه در این قدم در مورد احساسات انجام می دهیم برای شنیدن و روشن كردن تمام وجودی مان است.
با كاركرد قدم ها، دقیق، جستجو گرانه و بی باكانه نگاهی به این قسمت وجودی مان می اندازیم. به اینکه چه اتفاقاتی برای ما افتاده است كه بعضی از احساسات مان از ما دور شدند و آسیب دیدند و بتوانیم با یك برنامه ریزی واصول روحانی به شفا و درمان بپردازیم.
بعضی از قسمت ها و آسیب های گذشته فقط با گفتن درمان نمی شوند و برای درمان آنها به کارهای دیگری نیاز است. همانند رفتن به طبیعت، جبران خسارت کردن، درست كردن پل هایی كه خراب كردیم و ...
باید مسایلی در ما درست شود. برای عشق به خودمان گاهی اوقات ما همه را می بخشیم، ولی خودمان را نمی بخشیم و بیشتر به خودمان سخت می گیریم. البته این مسایل كلی و تجربه هر كسی شخصی است. باید برای هر كدام راه و روش مناسب آن را به کار ببریم.
بعضی از خاطراتی که ما را اذیت می کند؛ همانند اینکه من آمدم خانه و دیدم مادرم گوشه حیاط فوت کرده، در مغز من ذخیره شده است یا کسی که صحنه تصادف وحشتناکی را می بیند، این اتفاق در مغزش حک می شود و با نوشتن و اقرار کردن تغییری در من به وجود نمی آید.
بعضی از رنجش ها چون در هنگام بروز با آسیب ها، اتفاقات، صدا، تصویر، احساس و خصوصیات دیگری هم زمان بوده است، هنگام درمان نیز باید از تمام این خصوصیات استفاده شود. یعنی ما باید در شرایط ذهنی قرار بگیریم که تمام این عوامل حضور داشته باشند. سپس با ابزاری که اکنون به دست آورده ایم کارهای ناتمام را تمام کنیم. شاید زمانی که این اتفاق می افتد ما کودکی بودیم یا زورمان نمی رسید یا اصلا بلد نبودیم که چه کاری باید انجام دهیم، ولی مهم این است که اکنون بدانیم خوشبختانه راه درمان وجود دارد.
در زندگی، ما با دیگران رابطه داریم و باید مواظب باشیم كه امکان دارد كارهایی انجام بدهند كه ما خوشمان نیاید یا بدمان بیاید. آن زمان كه با كارهایشان به ما نشان می دهند یا به طور مستقیم می گویند که ما چه ضعف و نقصی داریم و چگونه آدمی هستیم، حال ما خراب می شود. این حال، سرآغاز رشد ما است.
متاسفانه در گذشته وقتی این حالت به ما دست می داد و هشداری برای رشد ما بود، ما آن را سركوب یا انكار می كردیم. در هر حال آنها آینه ما هستند. بنابراین با كارهایشان به ما خدمت می كنند. به این شکل که کمک می کنند تا ما با قسمت های درونی خود آشنا شویم و رشد كنیم. هر لحظه نفس كشیدن ما فرصتی است برای رشد؛ چه وقتی تنها هستیم وچه زمانی كه با دیگران هستیم و چه وقتی که به آنها فكر می كنیم.
ما موجوداتی هستیم كه شناخت از خودمان تمامی ندارد و این زیبایی ما است. زمانی كه ما فكر می كنیم از دیگران شناخت كامل داریم، اشتباه می كنیم. چون آنها هر لحظه در حال رشد و تغییر هستند. اینجا است كه رابطه ها زیبا می شوند. وقتی ما حاضر باشیم قبول كنیم هیچ وقت همدیگر را نمی توانیم به طور كامل بشناسیم، نشانه بلوغ و رشد ما است. چون وقتی فكر می كنیم خود و شخص مقابل را می شناسیم، دیگر وقت نمی گذاریم خود و دیگران را بشناسیم و به این شکل رشدمان متوقف می شود.
در این شناخت و رابطه ها اگر چیزی یاد می گیریم، مواظب باشیم که به همدیگر ضربه نزنیم. وصله و لقب نچسبانیم و بگویم طرف خود شیفته، خودمحور، عقده ای است یا چند اصطلاح روانشناسی یاد بگیریم و خرج دیگران کنیم. چون تمام ما تلاش می کنیم تا راهی برای درست و آرام زندگی کردن بیابیم. هیچ کس از دیگری برتر و بهتر نیست و بیشتر شبیه هم هستیم. فقط با هم متفاوتیم. جالب اینجا است که ما خودمان و دیگران را نمی شناسیم.
آن چه ما را زیاد اذیت می کند تنها یک احساس نیست. ما یاد می گیریم چگونه با یک احساس روبه رو شویم. مشکل زمانی است که یک مجموعه از احساسات هم زمان با ما یا با خودشان صحبت می کنند و درون ما بلوا وهیاهو می شود و ما گیج می شویم.
نمی دانیم چه کار باید کنیم و هر کس حال ما را بپرسد، می گوییم: «نمی دونم چمه»
مرتب برای خودمان قدم می زنیم. با اینکه گرسنه نیستیم با خوردن خودمان را مشغول می کنیم. می رویم تلویزیون روشن می کنیم. کانال ها را بالا و پایین می کنیم. بی جهت اس ام اس می فرستیم. چند تا کار را می خواهیم با هم انجام دهیم و چند مورد را هدف گذاری می کنیم. پس از مدتی همه را فراموش می کنیم. چون تحت تاثیر آن احساسات بودیم. بعد پشیمان می شویم از کارهایی که انجام داده ایم. عده ای انگیزه ندارند کاری انجام دهند. نمی دانیم چرا تا این حد بی حس، بی حوصله و شاید خشمگین هستیم یا تنبلی آمده سراغمان و بی انرژی هستیم.
این مجموعه از احساسات احتمال دارد در یک باور ریشه داشته باشد، اما همان باور از سلسله باورهایی که شامل تجربه های تلخ و شیرین و طرز تفکر و تصمیم گیری تشکیل شده باشد. این گونه نیست که اگر شخصی احساس بی ارزشی کرد به او بگویم برو خویشتن پذیری و فروتنی کار کن.
یکی از مسایلی که باید بدانیم این است که گروهی از احساسات خیلی ناراحت کننده و دردناک هستند، ولی هیچ کس از احساسات نمرده است. ممکن است افراد به خاطر کاری در گذشته احساسات شان آسیب دیده باشد. چون چنین فردی فکر کرده است نمی تواند شرایط را تحمل کند. برای نمونه خودکشی کرده است، ولی این کار به خاطر احساس نبوده است. بلکه خودکشی حاصل تصمیم گیری بوده است. چون تصور می کرد دیگر نمی تواند تحمل کند.
احساس چاهی نیست که شخص در آن بیفتد و به خاطر این سقوط بمیرد. تا به حال کسی به خاطر احساس اتفاقی برایش نیفتاده است. همه ما اگر احساسی درون مان باشد، همان لحظه از آن آگاهی پیدا می کنیم. چون احساس از فکر و حس شروع می شود و در بدن خود را نشان می دهد. در نتیجه اگر داریم در بدن مان آن را حس می کنیم، تحملش نیز همان لحظه وجود دارد. چون بدن دارد تحمل می کند. اگر کسی نتواند خودش را از احساس جدا کند، احساس شدت پیدا می کند و تحمل را بر هم می زند و زیاد می شود. مثل فیوز برق می ماند که می پرد.
عده ای از افراد هستند که می توانند خود را از احساس جدا کنند و ناظر احساسات خود می شوند. بدون اینکه درگیر شوند، با این روش زیر فشار احساسات نمی روند. پس اگر در بدن ما احساسی را حس می کنیم، بدانیم در حال تحمل آن احساس هستیم. حتی اگر برای مان دردناک باشد.
خیلی از مواقع ترس از احساس است که ما را فراری می دهد تا خود حس کردن. این را تجربه داشتیم یا شنیدیم که شخصی می گوید: «نه، نه. دیگه من نمی تونم این احساس رو تجربه کنم.» وقتی با این شخص صحبت می کنیم و او را با حسی که از آن حرف می زند، به نوعی روبه رو می کنیم، خیلی زود متوجه این موضوع می شود که توان تحمل آن حس و موقعیت ناشی از آن را دارد. این رو به رویی موجب تغییر احساس در شخص می شود. ترس از این موضوع نشان می دهد روبه رو شدن با احساس گاهی برای شخصی سنگین تر از خود آن احساس می شود.
برخی افکار و باورها احساس را می سازند. پس باید باور و افکار را باز کنیم و هر جا مسئله و مشکل داریم، با آن روبه رو شویم. جاهایی که لازم است را تغییر دهیم و فکر و باور را از احساس جدا کنیم.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 3151
 • نويسنده: pedram5183
 • تاريخ: 17-11-1393, 12:30
17-11-1393, 12:30

احساسات قسمت دوم

دسته بندی: اعتیاد و بهبودی » احساسات » احساسات 2

ولی باید از خود پرسید تا کی می خواهیم این روند را ادامه دهیم. این همه سال با کلنگ بایدها و اماها زمین وجودمان را شخم زدیم و تخم حسرت کاشتیم، در ازای آن چه درو کردیم؟!
آیا باز هم اجازه می دهیم لحظه های بی صدا و بی نوای مان در نهایت سهل انگاری ما قربانی گذشته شود؟ تا کی خود را به خاطر اتفاقات گذشته در دوران نوجوانی یا جوانی سرزنش می کنیم؟ تا چه زمانی اطرافیان را به خاطر حوادث سال های گذشته ملامت می کنیم؟ می خواهیم به چه برسیم؟ مگر ما خدا هستیم و از همه اسرار زندگی سر در می آوریم یا بلدیم و می دانیم؟
چرا لحظه های خوب مان را منجمد می کنیم و حسرت جهنم گذشته را می خوریم؟ شاید به این امید که جهنم را داشته باشیم و دست کم از آتش آن گرم می شدیم. غافل از اینکه جهنم به تعبیری نشانه سوختن است.
امیدوارم امروز تکان کوچکی به خودمان بدهیم و افکارمان را عوض کنیم. هر چه آسیب می بینیم حاصل همین فکر های کهنه است که تغییر نکرده اند. هر سال خانه، ماشین، لباس و ظاهرمان را عوض می کنیم، اما دستی به سر و روی افکارمان نمی کشیم و این لطف را در حق خود نمی کنیم.
دیگران نمی توانند از افکار درون ما سر در بیاورند واز موریانه های فکر ما با خبر بشوند، شاید اطرافیان یکی دوبار تذکر بدهند و بروند دنبال کار خودشان برای رهایی از حسرت گذشته باید افکار عوض کرد. اگر الان از زاویه جدید به حسرت های گذشته و حال مان نگاه کنیم، این امید هست که در این تغییر زاویه نقاط کور شخصیت خود را پیدا کنیم و راحتر با مسائل کنار بیاییم.
آیا شما فکر می کنید تنها کسی هستید که افسوس گذشته را می خورید و چیزی را از دست داده اید؟ کارهایی را انجام دادید یا انجام ندادید؟!
این احساس راهمه ما تجربه کرده ایم و تمام ما حسش می کنیم. مقدار این احساس در ما متفاوت است و کم و زیاد دارد. پرسش مهم این است که آیا ما اسیر لحظه به لحظه حسرت می شویم یا اینکه بر این احساس غلبه می کنیم.
باید از زاویه ای دیگر به زندگی نگاه کرد. نمی گویم برای شکست ها و داشتن ها و نداشتن و رسیدن ها و نرسیدن ها توجیهی جور کنیم و بگوییم بیماری ما بود، اما باید اطمینان پیدا کرد آن چه که ما امروز از آن به عنوان حسرت یاد می کنیم، به طور قطع می تواند عبور از موانع امروز زندگی شود.
احساس حسرت در کل احساس ناسالمی است. به خصوص وقتی تبدیل به عادت می شود، یعنی داریم به مسایل ریز و درشت مان بیشتر از ظرفیت آن ارزش و بها می دهیم. این اتفاق در نهایت ما را به لبه پرتگاه می برد و با ضعیف ترین بادی از هر حادثه ای به پایین پرت می کند. یعنی حسرت ها در نهایت منجر به سقوط دایمی ما می شوند. حسرت ها آدم را افسرده می کنند؛ افسرده مطلق.
از شنیده هایم حرف نمی زنم. من با گوشت و پوست و استخوانم بی ارزشی و افسردگی را لمس کرده ام. صابون هوای ابری به تنم خورده است. روزهایی که می آمدند و می رفتند و من کنج اتاق زانوی غم بغل می کردم و می گریستم و مواد مصرف می کردم. دوست نداشتم هیجکس را ببینم و رمق به انجام رساندن هیچ کاری را نداشتم. حتی زمانی که در جمع بودم احساس تنهایی می کردم.
بله با تو هستم. حسرت ما را هل می دهد به سوی افسردگی و ذره ذره آدم را می کشد. با ای کاش ها و افسوس ها و حسرت ها لحظه هایمان را سپری نکنیم.
برای تغییر کردن تصمیم جدی بگیریم. یادمان باشد که خیلی زود دیر می شود و امکان دارد زمانی برسد که نه از ما انرژی می ماند و نه روزگار اجازه می دهد. وقتی پیر شدیم باید کم کم آماده رفتن شویم و غصه بخوریم برای کارهای نکرده، حرف های نگفته، اشک های نریخته، لبخندهای نزده، سفرهای نرفته، آدم های ندیده، لب های باز نکرده برای گفتن دوستت دارم به بعضی ها و ...
پدر حسرت بسوزد که آدم را می برد لب پرتگاه و هل می دهد پایین. پدر حسرت بسوزد که به گلوها قفل بغض می زند و به چشم ها سنجاق اشک فرو می کند. اشک هایی که دست هر چه ابر بهاری را از پشت بسته است. حسرتی که قلم را بر می دارد و روی صورت ما چروک می کند.
برخی فكرمي كنند وقتي ما در مورد اعتياد صحبت مي كنيم، مشكل ما مواد مخدر، مشروب، قرص، قمار و پرخوري است. در صورتي كه اين اعتياد هاي احساسی و دروني است كه ما را به سوی مواد مخدر و مشروب سوق مي دهد. به خاطر اینکه در گذشته هر چیز که مصرف می کردیم، چه در زمان نوجوانی یا جوانی یا هر سن دیگری، شاید ابتدا تفننی یا گه گاهی بود، ولی زمانی رسید که دیگر از درد و مشکلات مواد مصرف کردیم.
وقتی مواد مخدر، الکل، قرص یا هر ماده ای دیگر را کنار می گذاریم، حال و هوای فیزیکی و شیمیایی بدن تغییر می کند. وقتی صحبت از اعتیاد می شود در مورد هر نوع ماده مصرفی، منظور این است که زیان و مشکلی به وجود آمده است و از خط نامرئی عبور کرده ایم و گرفتار شده ایم.
احساس کرده ایم، راه برگشتی نداریم. به همین شکل پیش رفتیم تا به ناتوانی رسیدیم یا بعد به خاطر مسایلی تصمیم گرفتیم از راه رفته برگردیم به بهبودی.
وقتی مواد را کنار می گذاریم، نخستین مسئله ای که به ما حمله می کند، احساسات هستند. احساساتی مانند غم، ترس، شرم، اندوه، تاسف، تشویش، التهاب، خشم و ...
این حس ها مدام خود را نشان می دهند و چون دیگر موادی مصرف نمی کنیم که این احساست را مهار و سرکوب کنیم و خودمان آرام شویم و مهارتی هم یاد نگرفته ایم که با این احساسات چکار کنیم، کلافه می شویم و پر پر می زنیم. تا زمانی هم که یاد نگیریم دردمند می مانیم و احتمال لغزش هم زیاد است.
اگر برگردیم به زمان مصرف، می بینیم یکی از دلایل این کار نشناختن احساساتی بود که نمی شناختیم شان و نمی دانستیم چه احساسی ما را آزار می دهد. مواد مصرف می کردیم تا آن احساس را خفه کنیم.
وقتی پاک می شویم، آن احساسات دوباره سر بلند می کنند، اما این بار با کمک راهنما و دوستان بهبودی و کار قدم ها احساسات را شناسایی می کنیم و یاد می گیریم چگونه با آنها برخورد و ابرازشان کنیم.
حال می خواهیم درباره یک گروه از احساسات صحبت کنیم که بیشتر انسان ها با آن مسئله دارند و برایشان مشکل درست می کند و زندگی آنها را آشفته می سازد. این گونه احساس ها حالت های روحی و روانی ما را بر هم می زند و رابطه هایمان را خدشه دار می کند. یکی از این حالت ها خشم است.
خشم: می دانیم که خشم در مفهوم ساده و عمومی حال یا احساسی ناخوشایند است. این حالت شدید و نیرومند تغییراتی را در بدن ما به وجود می آورد که از بیرون نیز قابل تشخیص است.
خشم ما را به کار و فعالیتی وا می دارد که از مرحله احساس وارد مرحله ای با عنوان هیجان می شویم. بنابراین می توان گفت که خشم احساس و هیجانی بد و منفی است که گرچه جلوتر خواهیم دید که در برخی از موارد با وجود اینکه می گوییم نامناسب است، اما به دلیل واقعی بودن باید از نیروی آن استفاده کرد.
خشم شاید برخی اوقات مانند درد و تب ناخوشایند باشد، اما نشانه مهمی برای ما محسوب می شود که در جهت تغییر یا دگرگونی های لازم می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. این حالت خبر از حادثه و واقعه بدی می دهد که اتفاق افتاده یا خواهد افتاد. به عبارتی برای ما هشدار دهنده است.
بنابراین خشم به عنوان یک احساس و هیجان در زندگی همه ما کم و بیش وجود دارد، اما زمانی که خشم به رفتاری نامناسب تبدیل می شود، به گونه ای که بیشتر وقت ها آزار خود و دیگری را دربردارد، به آن عصبانیت یا برخی اوقات در حالت شدید به آن عصبانیت تند و شدید و جنون و انفجار می گوییم.
بنابراین شاید این تفکیک و تشخیص بسیار مهم باشد که من و شما با خشم به عنوان احساس و هیجان روبه رو شویم. در حالی که درباره عصبانیت نظر دیگری داریم. رفتاری که گاهی گفتار یا حالت های بدنی ما را نیز شامل می شود، اما وقتی که صحبت درباره آدم عصبی است که بیشتر وقت ها مردم آن را با فرد عصبانی اشتباه می گیرند سخن درباره یک شخصیت یا یک هویت است.
یعنی من دارای ویژگی هایی هستم که با افراد عادی و برخی از انواع بیماری های روانی متفاوت است، ولی در اینجا سخن از احساس و هیجان یا رفتار نیست، بلکه از شخصیت و هویت یا مجموعه ای از ویژگی ها و صفاتی است که در ما دیده می شود.
به دلیل اهمیت مسئله باید شخصیت عصبی خود را شناخت و به این نکته توجه داشت که معمولاً مشکل ما به دلیل برخورد نامناسب با واقعیت ها و دیگران و حتی خودمان به وجود می آید و به نوعی عصبانیت را در ما موجب می شود و خشم را به عنوان حسی بد و منفی را همیشه در بخش های مختلف وجود ما می توان به راحتی پیدا کرد.
حال به 10 زمینه و ویژگی اشاره می کنیم که اگر شخصی از آنها برخوردار است باید به آن توجه کند و امید من این است که با توجه به این مطالب درباره ارزیابی خود یا دیگران به نظری به نسبت صحیح و دقیق برسیم. زیرا دانستن این واقعیت که من و شما فردی عصبی هستیم، بسیار کمک می کند که در جهت تغییر و تصحیح و اصلاح خودمان قدم های مفید و اساسی برداریم.
شخصیت :
شخصیت در تعریف ساده به عنوان مجموعه صفات و ویژگی ها و حالت های انسانی‌ است که آموخته شده و به نسبت در افراد پایدار و به گونه ای ثابت است. به بیان دیگر، وقتی‌ که صفتی آموخته نشده باشد، صفت شخصیتی محسوب نمی شود. برای نمونه، هوش و زیبایی صفت شخصیتی افراد‌ تلقی‌ نمی‌شود.
وقتی‌ که صحبت از شخصیت می‌کنیم، منظور مجموعه دریافت ها و برداشت های ما از محیط یا از جانب مسئولان، مربیان و معلمان تربیتی است. به همین جهت این صفات شخصیتی به نسبت پایدار باید باشند.
به این معنا که من اگر آدم غمگینی هستم و به دلیل خاصی‌ در دوره‌ای خوشحال شده ام، صفت شخصیتی من غم محسوب می شود نه این شادی موقتی یا من اگر آدم نگرانی هستم و حالا به دلایلی آرام گرفته ام، من در چنین شرایطی نمی توانم خودم را شخصیتی با آرامش بدانم به دلیل اینکه شخصیت اصلی‌ من همان نگران و پریشان است که در بیشتر موارد با من همراهی می کند.
بنابراین می بینید که وقتی‌ صحبت از صفت شخصیت می شود، مساله تداوم، استمرار و به گونه ای باقی‌ ماندن آن با من به صورت یک واقعیت مساله اصلی‌ و اساسی‌ خواهد بود.
در این 10 موردی که به آن خواهیم پرداخت، متوجه می شویم که ما مسایل را به صورت افراط و تفریط انجام می دهیم.
مورد اول برای اینکه بفهمیم ما شخصیت عصبی داریم این است که به نوعی با واقعیت و حقیقت سر جنگ و جدال داریم، ولی آن را به راحتی تشخیص نمی دهیم.
واقعیت ها را آن گونه که هست، نمی بینیم و جهان را آن گونه که باید باشد، توصیف نمی کنیم. مسایل را تحریف می کنیم. معمولاً حتی وقتی که مسایل کمیت و عددی مطرح است، اهمیتی به تعداد و تفاوت ها نمی دهیم و به همین جهت در بازگو کردن حوادث و اتفاقات بیشتر جنبه هایی را چند برابر بیشتر و زمینه هایی را چندین برابر کمتر می کنیم و خیلی از اوقات به خود اجازه می دهیم که احساسات و حالت های خود را به عنوان واقعیت خارجی با آنچه اتفاق افتاده است، درآمیزیم.
بنابراین وقتی به کسی گزارشی از اتفاقی می دهیم، به هیچ وجه شباهتی به یک گزارش دقیق و درست و بدون هدف و نظر نخواهیم داشت. به همین جهت است که بیشتر وقت ها با موضوع ها و مطالبی روبه رو می شویم و احتمالاً وارد مسایلی خواهیم شد که به دلیل ناتوانی در تشخیص واقعیت و درک و کشف حقیقت برای ماعجیب و غریب یا احتمالاً مسئله ساز است.
در این شرایط ما کسی هستیم که واقعیت را آن گونه که هست، نمی بینیم و حقیقت را همان گونه که باید باشد، مشاهده نمی کنیم؛ بلکه در آن دخل و تصرف می کنیم . به همین خاطر آنچه را دریافت و برداشت می کنیم یا آنچه که در حافظه نگه می داریم و به خصوص آنچه که بازگو می کنیم به مقدار زیادی خود، حالت، هدف ها، برنامه ها و انگیزه های مان در آن پیدا می شود. به همین جهت است که بیشتر وقت ها با دیگران اختلاف نظر پیدا می کنیم و خود این موضوع باعث خشم و عصبانیت ما و دیگران می شود.
دومین مشخصه ما این است که مسئولیت را یا بیش از حد می پذیریم یا احتمالاً از پذیرش آن سرباز می زنیم. ما افرادی هستیم که وظیفه و تعهد و مسئولیت را در هر جایی به نوعی بر می گزینیم و بر مبنای آن عمل می کنیم. بسیاری اوقات در مهمانی ها این بد فهمی برای دیگران به وجود می آید که آیا ما در واقع صاحب خانه هستیم یا ارتباط و نزدیکی ویژه ای با صاحب خانه داریم.
زیرا به گونه ای در مهمانی عمل می کنیم که ما جزو مهمانان نیستیم، بلکه خود میزبان این جمع هستیم. در حالی که عده ای دیگر از ما برخی وقت ها آنچه را که مسئولیت و وظیفه خودشان محسوب می شود، آنچه را که به عنوان پدر و مادر در ارتباط با فرزندان مان باید انجام بدهیم را به درستی انجام نمی دهیم و انتظار داریم دیگران ما را در این زمینه کمک کنند یا وظایف و مسئولیت های ما را انجام دهند. در حالی که برخی اوقات همچنان اختیار و حق را برای خود قایل هستیم.
بنابراین با برداشتن مسئولیت بیش از حد به گونه ای زندگی می کنیم که گاهی به عنوان فردی مزاحم یا دخالت کننده شناخته می شویم. برای نمونه، در خرید کردن. کسی می خواهد خرید کند. اگر من اطلاع داشته باشم یا در آنجا حضور داشته باشم، دخالت می کنم و به نوعی مانع می شوم.
در ذهنم این است که کلاه سر دوست یا آشنایم نرود، ولی واقعیت این است که از درون خشم دارد فعالیت می کند که چرا من نمی توانم خرید کنم یا در ازدواج دیگران دخالت می کنم و راهکار به دیگران می دهم، اما در واقعیت خودم در زندگی موفق نیستم.
در بسیاری موارد ما کسانی هستیم که نقش، وظیفه و مسئولیت خود را به درستی و به موقع انجام نمی دهیم. می دانیم که مسئولیت در تحلیل نهایی مانند درجه حرارت بدن است که وقتی به اندازه و مناسب باشد، نشانه سلامتی است و کمتر و بیشتر بودن آن نشانه بیماری و خطرناک خواهد بود.
بیشتر معتادان چه در زمان مصرف و چه در بهبودی این نشانه و علامت را از خود بروز می دهند. در زمان مصرف از مسئولیتی که در برابر خانواده یا شغل خود داشتیم، فرار می کردیم و با افرادی مصرف کننده رابطه می گذاشتیم. آنها رفیق جانی بودند و در بهبودی نیز همین گونه رفتار می کنیم و از پذیرش مسئولیت های خانواده و کار گریزانیم.
با دوستان بهبودی مشغول کلوپ بازی می شویم و اسمش را می گذاریم خدمت و بیش از اندازه وقت می گذاریم و اگر خانواده اعتراض کنند عصبانی می شویم و می گوییم شما مرا درک نمی کنید و دست به رفتار های ناهنجار می زنیم.
مورد سوم که در ما فراوان دیده می شود بر هم ریختن نقطه نظر مان درباره وقت و زمان است. از طرفی، کسانی هستیم که ممکن است کاملاً در گذشته زندگی کنیم. بنابراین حاضر نیستیم از گذشته های دور چه درباره تاریخی که به نوعی به آنها مرتبط است و چه در دوران کودکی و گذشته خود بیرون بیاییم.
گاهی با وجود اینکه در این زمینه کوشش می کنیم، همچنان کودکان ریش داری هستیم که به بزرگی رسیده ایم و در نتیجه نه تنها در گذشته زندگی می کنیم، بلکه با خاطرات گذشته کاملاً تغییر و تبدیل یافته اش که به هیچ وجه شباهتی به گذشته ندارد، برای خود و عزیزان مان مسایل و مشکلاتی به وجود می آوریم.
نه تنها غمگین و خشمگین از گذشته ایم، بلکه مضطرب و نگران برای حوادث آینده ایم. به نوعی زندگی می کنیم که دیروز و امروزی در کار نیست، بلکه همه چیز فردا است. برخی اوقات حتی به زندگی امروز خود اعتنا و توجه نداریم و به دنبال این هستیم که چند سال آینده را به گونه ای ترسیم کنیم و به وجود بیاوریم که دلخواه امروز ما است.
بنابراین افرادی هستیم به دلیل زندگی کردن در گذشته یا توجه بیش از اندازه به آینده، در حال و اینجا حضور نداریم و زندگی نمی کنیم. از طرف دیگر، با این واقعیت روبه رو نیستیم که گرچه زمان پدیده ای کیفی، احساسی و درونی است، ولی به دلیل جنبه خارجی و بیرونی آن پدیده ای کمی و قابل اندازه گیری است و با عدد مشخص و معین می شود.
برای عده ای از ما 5 دقیقه و 50 دقیقه آن زمان که مایل باشیم، تفاوت چندانی ندارد. بنابراین 5 دقیقه را به 50 و 50 دقیقه را به 5 تبدیل می کنیم و باز به خاطر همین بی اعتنایی به مفهوم زمان، در جنبه بیرونی و خارجی زمان است که در بیشتر موارد در زندگی گرفتاریم یا توانایی اندازه گیری زمان لازم برای انجام کارها را نداریم.
وقتی از ما بپرسند که چقدر زمان می برد تا بیایی پیش ما یا این کار را به آخر می رسونی یا انجام می دهی، می گوییم یک ربع یا 20 دقیقه دیگر، اما حتی بعد از یک ساعت به نیمه راه هم نرسیده ایم. عده ای از ما در پیش بینی حوادث آینده نیز دچار مشکل هستیم و برخی اوقات این عامل مهم تعیین کننده زندگی یعنی وقت و زمان را نادیده می گیریم و بنابراین نه تنها با مسایل و مشکلات بلکه با خطرهای عجیب و غریبی هم در زندگی روبه رو می شویم.
درک این واقعیت که دنیای درونی من با قدم های خود پیش می رود، اما واقعیت خارجی من را به توجه به زمان و همراهی و هماهنگی دعوت می کند، برای ما معنایی ندارد. ما با مفهوم زمان آن گونه که میل و دلخواه مان است، عمل می کنیم.
به همین جهت است که در دنیای صنعتی و پیشرفته امروز که موضوع زمان به صورت حجم در مکان درآمده است، باید این حجم به گونه ای درست و مناسب در فضای مورد نظر قرار بگیرد. درست مثل اینکه وسایل را در مکانی به ترتیب و منظم بچینیم. هم وسایل بیشتری در آن مکان جا می گیرد و هم اینکه هر موقع وسایلی را بخواهیم برداریم سر گیجه نمی گیریم و به آسانی امکان پذیر می شود.
اگر وسایل را همین طور در هم انباشته کنیم در آن مکان وسایل کمتری جای می گیرد و هنگام برداشتن وسیله مورد نظرمان باید تمام وسایل را دوباره بریزیم بیرون تا آن وسیله را پیدا کنیم. این گونه برای ما و دیگران شراط خشم و عصبانیت فراهم می شود.
اصولاً به دلیل بی اعتنایی از نظر بسیاری از مردم نه تنها فردی نامنظم و نامرتب جلوه می کنیم، بلکه بسیار خودخواه و خودپرست و خودپسند به نظر می رسیم و از آن بدتر برخی اوقات به دلیل بی اعتنایی به آنچه که باید در زمان خودش انجام بگیرد، مشکلات و مسایلی از نظر سلامت فیزیکی یا روانی برای خود و دیگران به وجود می آوریم.
عده ای از ما به خاطر ترس روبه رو شدن با کارهایمان، کارمان را به بعد موکول می کنیم. برای نمونه، می حواهیم گواهی نامه بگیریم، به خاطر ترس از مردود شدن آن را به بعد موکول می کنیم یا مشکلی با خانواده یا محل کار داریم، اما آن را حل نمی کنیم.
کارهای عقب مانده که در ذهن ما انباشته می شوند، ذهن را به خود مشغول می کنند و نگرانی ها در ذهن ما افزایش پیدا می کنند. همین موضوع باعث می شود تمرکز ما به هم بخورد. به همین خاطر است که مثلا کلید را جایی می گذاریم و چون آن موقع ذهن ما به چیزهای دیگر مشغول است، یادمان می رود که کلید را کجا گذاشته ایم و می گوییم چقدر حواس پرتی پیدا کردم یا آلزایمر دارم.
ویژگی چهارم ما حرمت نفس یا عزت نفس است. گرچه در ظاهر وانمود می کنیم که به نوعی خود را مهم و با ارزش می دانیم و در بیشتر موارد نیز از دیگران انتظار داریم که با ما برخوردی بسیار محترمانه و بزرگوارانه داشته باشند، ولی در ته وجود خود احساس خوبی درباره خود نداریم.
فرض ما این است که من موجود بد و گناهکاری هستم. موجود تنبل و بیکاره ای هستم. فرد احمق و ابلهی هستم، ولی از آنجا که بیان این مسئله یا نشان دادن آن به زیان من تمام می شود، باید از یک طرف دیگران را حقیر بشمرم یا در فرصت مناسب آنها را به نوعی پایین بیاورم و از سوی دیگر وانمود کنم از دیگران در همه این زمینه ها که در عمق وجودم احساس بدی به خودم دارم، بهتر و برتر هستم.
بنابراین معمولاً در رابطه هایمان از یک طرف خود را حقیر و ناچیز جلوه می دهیم و امیدواریم که از این طریق احترام و توجه دیگران را برانگیزیم و ما را فردی متواضع و فروتنی بدانند و از طرف دیگر برخی اوقات کوشش می کنیم که با نشان دادن جنبه های مثبت در وجود خود یا آنچه که متعلق به ما و خانواده مان است به گونه ای برتری و امتیازمان را بر دیگران ثابت کنیم، ولی در تمام این موارد کم و بیش از شرایط درونی خود خبر داریم.
این احساس بد درباره خود احساس گناه، مقصر بودن و دیگر احساس های بد و منفی را به شکل های مختلف حتی درباره ظاهر و زیبایی یا بدن مان سبب می شود و همیشه احساس بدی در ما ایجاد می کند. برخی اوقات هم غرور موجب می شود که در تحليل نهايی فاصله ای بين خود واقعي با خود ايده آلي يا تخيلي يا تصوري در ما ایجاد کند.
هر چه اين وجود كوچكتر باشد و آن تصوير و تصور بزرگتر، غرور بيشتر است. هر چقدر بين مني كه درك شده است با مني كه دوست دارم بشوم، فاصله زياد شود، خويشتن پذيري كم است.
ویژگی پنجم ما این است که با مشکل اعتماد به نفس روبه رو هستیم. به این معنا که به دلیل باور و نظر بدی که درباره خود داریم به دلیل احساس نادانی و ناتوانی که در عمق وجود خود لمس می کنیم، نگران این هستیم که از عهده بسیاری از اوقات انجام کارها برنیاییم.
بنابراین با وجود اینکه در بسیاری از موارد در زندگی توانسته ایم به هدف ها و برنامه های خود برسیم و با وجود آنکه در مقام مقایسه برخی از اوقات به دلیل این احساس و حال بد بیش از حد کوشیده ایم و آنچه که می خواستیم به دست آورده ایم و در مقام مقایسه با دیگران حتی بهتر و برتر هم هستیم، اما همچنان نگرانیم که از عهده کارها بر نیاییم.
این اضطراب و نگرانی در حد و اندازه کم و معقولش می تواند سازنده باشد. به این خاطر که برخی از اوقات برای ما انگیزه و زمینه بسیج نیروهایمان را فراهم می کند، اما در برخی موارد نیز ما را از حرکت باز می دارد. به هر حال با وجود این احساس بد، همیشه از آنچه که حتی به وجود می آوریم و می سازیم، آنقدرها لذت نمی بریم و ناچار موفقیت و پیشرفت خود را موقتی یا حتی تصادفی می کنیم.
بنابراین معمولاً با داشتن این نظر که از عهده انجام کارها برنمی آییم، بیشتر اوقات مجبوریم که در حاشیه باشیم و موفقیت های خود را نتیجه احتمالی حوادث و اتفاقات خارج از کنترل خود و دیگران می دانیم.
عامل ششم موضوع قدرت و آبرو است. بیشتر ما از دوران کودکی قدرت هایی را بالای سر خود داشته ایم که به ما زور می گفتند و ما را کتک می زدند و سوءاستفاده می کردند یا از ما بیگاری می کشیدند. مثل پدر و مادر، برادر بزرگتر یا معلم.
هر کس که زورش از ما بیشتر بود به ما زور می گفت و هر موقع اشتباهی می کردیم، نمره خوبی نمی گرفتیم. اگر آداب معاشرت را از نظر بزرگترها به خوبی انجام نمی دادیم، پدر و مادر ما را تنبیه می کردند و می گفتندک «خاک بر سرت. تو آبروی ما را پیش در و همسایه و فامیل بردی.»
احساس گناه و تقصیر را به گردن ما می انداختند و احساس بی ارزشی و حقارت را درون ما کاشتند. این احساسات درون ما بزرگ شدند. فرقی ندارد ما چه مدرکی، چه مقامی یا چقدر پول داریم. ما در خلوت خود احساس حقارت، بی ارزشی و پوچی می کنیم.
در زمان کودکی وقتی کتک می خوردیم در ذهن مان می گفتیم کی می رسد من بزرگ و قدرتمند شوم و انتقامم را از اینها بگیرم. خيلي ها هستند كه در كودكي توسط خانواده یا آشنايان نزديك مورد انواع آزارها حتي آزار جنسي قرار گرفته¬اند و قرباني شده اند. یعنی پناهگاهی که باید برای محافظت، تدارک و رشد مهيا شود، جایی که در آن یاد بگیریم، محبت بدهیم و بگیریم، تبدیل به ریشه درد ما می شود.
به دلیل آسیب کودکی و ویژگی های روانی، از قدرت و قدرتمند متنفریم. حتی وقتی این قدرت یا باور به صورت مشروع یا اقتدار در می آید و به نوعی پذیرفته شده و مطلوب است یا حتی به صورت مدیریت در مفهوم اداره و تنظیم امور به کار گرفته می شود، همچنان نظر خوبی درباره برخی افراد نداریم که از موقعیت و مقامی برخوردارند یا قدرت انجام کار یا اعمال نظر دارند.
از سوی دیگر، به نوعی تشنه این قدرت و توانایی هستیم و در عمق وجود خود مایلیم به گونه ای به آن دسترسی پیدا کنیم تا از این طریق به حساب خود، از کنترل دیگران در امان باشیم و آرامش پیدا کنیم. بنابراین مفهوم قدرت برای ما جنبه دوگانه دارد. از طرف دیگر، اگه بتوانیم به صاحب قدرت و اقتدار نزدیک شویم یا به گونه ای با او روابط ویژه ای برقرار کنیم یا زیر سایه او بتوانیم از موانعی بگذریم و منافعی برای خود به وجود بیاریم به یک باره پرستنده قدرت می شویم.
گرچه در گذشته بت شکن بودیم، امروز بت سازیم. گاهی هم بت می سازیم و بعد می خواهیم آن را بشکنیم. این جنبه دوگانه وجود ما است که با توجه به نزدیکی و دوری از قدرت در ما حالت های متفاوتی را موجب می شود و با وجود آنکه در دورانی با هر قدرتی مخالفت می کردیم، امروز قدرت را به نوعی برای خود و برای دیگران ضروری و لازم می دانیم.
این تغییر و دگرگونی گرچه برای خود ما نیز تا حدودی آشکار است، اما با توضیح و توجیه های عجیب و غریب آن را به گونه ای برای خود و دیگران مطرح می کنیم، اما کنار این مفهوم قدرت با مسئله آبرو به نوعی مواجهیم و به همین جهت به آداب و احترام توجه ویژه ای داریم و مایل هستیم که وجود ما به نوعی مورد رعایت دیگران قرار بگیرد.
شکنندگی و حساسیت ما مسئله مهم و اساسی در زندگی ما است . به همین دلیل برخی اوقات رنج بسیار می بریم. مشکلات فراوانی را در زندگی تحمل می کنیم، فقط به این خاطر که وجهه خود را حفظ کنیم و نظر دیگران راهمچنان نسبت به خود خوب نگه داریم.
به همین جهت است که بیشتر اوقات به دلیل ترس و نگرانی از اینکه آبروی مان بریزد، برخی از اوقات حتی بدترین موقعیت ها را نه تنها برای خود، بلکه برای عزیزان و فرزندان مان در مدتی طولانی قابل قبول می دانیم.
متاسفانه برخی اوقات به حساب خود، برای حفظ آبروی فرزندان و عزیزان مان، آنها را وادار به نوعی رفتار و زندگی می کنیم که پر از درد و رنج و ناراحتی است و به آنها اجازه و فرصت این را نمی دهیم که از این فکر و خیال رها شوند که قضاوت و نظر دیگرانی که از آگاهی یا مهربانی و عدالت برخوردار نیستند، ارزش و اعتبار ندارد.
گاهی شاهد این هستیم که یکی از افراد خانواده معتاد است و دارد از بین می رود، اما پدر و مادر مرتب نگران این هستند که کسی متوجه نشود و فکر می کنند اگر دیگران بفهمند آبروی آنها از بین می رود.
به هر حال در زمینه آبرو و حیثیت و قدرت به گونه ای حرکت می کنیم که برخی اوقات داشتن و نداشتن آنها برای ما از نان شب هم واجب تر و مهم تر می شود. گاهی ناچار به ترک محیط و موقعیت و حتی شهر و دیار خود می شویم تا اینکه احتمالاً بتوانیم در این زمینه به آرامش یا هدفی برسیم که مورد نظر ما است.
ویژگی هفتم موضوع خشم در ما است. می دانیم که اصولاً عده ای از ما، چند یا چندین برابر دیگران خشمگین می شویم. تا جایی که به جرات می توان گفت برخی از ما در یک روز بیش از صد بار از حوادث و اتفاقات اطراف دچار احساس شدید ناراحتی و خشم می شویم.
این گروه از افراد برای ابراز این خشم یا نشان دادن آن به دو گونه مختلف و اون هم در شرایط و موقعیت های گوناگون متفاوت عمل می کنیم. برخی از ما هرگز خشم خود را به عصبانیت یعنی احساس و هیجان رفتاری تبدیل نمی کنیم و بنابراین تقریباً بسیار کم عصبانی می شویم یا حتی برای مدتی عصبانی نیستیم.
چون بیشتر اوقات با تحمل و گذشت و فداکاری و به نوعی توضیح و توجیه برای خود هر درد و آسیبی حتی هر زور و ظلم و تجاوزی را تحمل می کنیم. بنابراین از یک طرف ممکن است موجودی باشیم که عصبانی نشویم و هیچ حقی در جهت ابراز عقیده و نظر یا خواسته خود نداشته باشیم، از سوی دیگر، عده ای از ما همیشه عصبانی هستیم.
یعنی کوچک ترین موضوع و مسئله ای را به دلایلی که بعد به آن می پردازیم، عاملی برای عصبانیت خود می بینیم و برخی اوقات حتی از آن چیزی که خوب و زیبا است هم شکایت داریم که چرا در گذشته نبوده یا چرا عمرش کوتاه است یا در آینده نخواهد بود.
حتی گاهی از خود خوبی هم خشمگین و عصبانی خواهیم بود. بنابراین وجود ما پر از خشم است، اما احتمالاً ابراز آن را به نوعی در کنترل در می آوریم و برخی اوقات به گونه ای اداره می کنیم. در حالی که در برخی از ما مشخصه ی اصلی و اساسی ما ابراز بی پروا عصبانیت و تجاوز به حقوق دیگران از همین راه است.
مورد هشتم روابط احساسی و عاطفی و بالاخره جنسی است. عده ای از ما بر اساس انتظار و توقع مان از دیگران به گونه ای غیر واقع بینانه عمل می کنیم، ولی وقتی به مسایل احساسی و عاطفی می رسیم، گاهی آماده ایم و حتی عاشقِ عاشق شدنیم و با کوچکترین اشاره یا نشانه ای تصور می کنیم به عشقی بی پایان دست یافته ایم. در نتیجه مفهوم عشق و معشوق را برای خود به عنوان موضوع و مسئله ای مهم و اساسی در می آوریم و با آن زندگی می کنیم.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 2236
 • نويسنده: pedram5183
 • تاريخ: 10-11-1393, 22:06
10-11-1393, 22:06

نگاهی به قدم ها

دسته بندی: اعتیاد و بهبودی

نگاهی به قدم¬ها
زمانی كه سخن ازقدم ها به ميان می آيد، در ذهن عده¬ای ممكن است تصويری از مدرسه و مجموعه¬ای از كلمات و جملات سنگين و نامفهوم نمايان شود كه برای ما چندان كارايی نداشته¬اند و ذهن ما تنها حمل كننده دانشی شده است كه برايش مفيد نبوده اند. علت اينكه چنين دانشی را بیهوده و زیادی می¬دانيم اين است كه اطلاعاتی خام و تجربه نشده درذهن داریم و دانسته¬های¬مان برای فروختن (امرار و معاش) یا نصيحت و تو سر ديگران زدن به كار رفته¬اند و در نهايت برای¬ ما هیچ سودی نداشته¬اند.
به همين خاطر وقتی با فردی معتاد، در هر زمينه ای بحث و گفتگو كنید، ادعا می¬كند كه من می¬دانم. از پزشكی و روان شناسی، عرفان و مذاهب، دريا و اتم گرفته تا ثبت احوال افراد مشهور یا خلافکار. دانسته¬هايی كه برای ما دردسرساز بوده¬اند و هيچ قدرتی نداشتند تا در بحران¬ها واكنش صحيحی داشته باشیم، رابطه خوبی با خود و ديگران برقرار کنیم، از عقده¬ها و زخم¬ها رها شويم، بر وسوسه ها غلبه كنيم، ازاجبارو آشفتگی مواد مخدر نجات پيدا كنيم و به آرامش برسيم.
چه آنهايی كه به دنبال كار و دانش یا هنررفته¬اند و چه آنهايی كه در جستجوی ماجراجويی، هيجان، پول و کارهای خلاف بوده¬اند، هر دو در يك نقطه (آخر خط) به بن بست رسيده¬اند.
قدم ها به گونه¬ای ساده نوشته شده است تا همگان بتوانند از آن بهره ببرند و از درون آن را لمس كنند، ببينند، متوجه شوند و به آگاهی برسند كه اين حالات و بيداری چگونه در تغيير و تحول درون¬شان اتفاق می-افتد. خودشان به اين درک برسند كه براي¬شان نتيجه بخش است و اين دستاورد يك برنامه روحانی است.
اين قدم¬های ساده برای ذهن معتاد نوشته شده است و فرقی ندارد معتاد اهل كجا باشد و سواد دارد يا ندارد. زیرا معتادان در حال بهبودی، با عشق و محبت و در كمال فروتنی در اين سفر پر هيجان روحانی به عنوان همسفرانی در كنار شما خواهند بود و تجربيات ارزشمند خويش را كه حاصل يك عمر تجربه اندوزی و تحقيق بوده است را به رايگان در اختيار شما قرار می¬دهند.
انجمن معتادان گمنام يك افسانه و رويا نيست، يک برنامه روحانی زنده و در حال رشد است و تحت هدايت نيروی برترو توسط معتادان با الهامات برگزار می¬شود.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 2267
 • نويسنده: pedram5183
 • تاريخ: 10-11-1393, 21:27
10-11-1393, 21:27

اعتیاد خودارضائی

دسته بندی: اعتیاد و بهبودی


خود ارضايي
يكي از اعتياد ها كه عده اي از معتادان به آن مبتلا هستند و اكثرا در جلسات پرسش و پاسخ مطرح مي شود مسئله خود ارضايي است .هر چند گرفتار شدن در اين دام تقريبا به همان روش گرفتار شدن در دام مواد مخدر است . اما اكنون مي خواهيم به مسئله خود ارضايي و دلايلي كه باعث مي شود در آن گرفتار شويم بپردازيم.
براي اين موضوع دلايل زيادي وجود دارد.
اما يكي از دلايلي كه به جرئت مي شود از آن صحبت كرد و شايد عمده ترين دليل باشد مسئله شكست هاي عاطفي مي باشد كه معتادان در زندگي خودشان متحمل مي شوند و يا تجربه مي كنند و كه يكي از اين عوامل حس همدردي است . حسي كه معتاد براي همدردي با خودش ايجاد و جايگزين مي كند. در معتادان خود ارضايي بيشتر در رابطه با نيازي كه شايد در واقع به آن دسترسي نداشته باشد بوجود مي آيد و اينگونه عملا به نياز خودش يا به خواسته اي كه به صورت يك اشتياق دروني در آمده جامع عمل مي پوشاند و اينگونه كه فكر مي كند كه با اين عمل و جايگزيني به خواسته اي مي رسد كه به آن دسترسي نداشته است.
دلايلي ديگر همچون استرس ،ترس و نگراني هم مي تواند موثر باشد.
همانطور كه گفتيم جايگزين كردن يك نياز يا يك خواسته اي كه در زندگي سر كوب شده مي تواند معتاد راترغيب يا مجبور كند به ارتكاب اعمالي مثل خشم،كلافه گي يا شكست هاي عاطفي كه معتاد راحتر در دام بيافتد.
به هر حال مسائل اين چنيني مي تواند معتاد را گول بزند و اينها تاثير بسزايي دارند ، و در واقع با اين عمل مي خواهد كه كنترل اتفاقات را در دست داشته باشد و البته اين يك دروغ محض است، چرا كه در واقع با اين عمل خودش توسط بيماري كنترل مي شود و اسيرمي گردد.
اجازه بدهيد ازديدگاههاي ديگر به اين موضوع بپردازيم،و ببينيم اين مشكل از كجا مي آيد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 2692
 • نويسنده: pedram5183
 • تاريخ: 4-11-1393, 13:40
4-11-1393, 13:40

رنجش زدایی و پاک کردن دلها و ایجاد روابط بهتر

دسته بندی: اعتیاد و بهبودی

رنجش زدایی و پاک کردن دلها و ایجاد روابط بهتر

مربوط به قدم چهارم

البته این بحث در حال نوشتن و پخته شدن و کامل شدن و بعد هم احتیاج به ویراستاری داره ببخشید فقط این یک نوشته سطحی هست که امیدوارم فعلا بدردتان بخورد

 

وقتی صحبت از رنجش میشه اول بدانیم رنجش چی هست ؟ آیایک هیجانه ،حس، رفتاره و چه شکلی داره
ما تقریبا یک تعریفی از رنجش و حدودی را براش متصوریم می فهمیم رنجیده شدن و رنجیده خاطر شدن یعنی چی .
همه ما بنوعی دچار رنجش می شویم. مهم اینکه ما با رنجش چکار می کنیم پس بیاییم مفهوم رنجش را بررسی کنیم ، رنجش به معنای نیاز برآورده نشده در فردی که رنجیده شده بنابراین هم شامل فکر است این فکر می تواند این باشد که چرا و چگونه من ناکام شدم هم شامل احساس است، رنجش ، غم ، خشم یاترس و غیره که البته احساس اصلیش خشم است و هم شامل رفتار است که این رفتار می تواند رفتارهای ناسالم مثل انزوا وپرخاشگری تهدید و غیره باشه ویا رفتار سالمی که می خواهیم در موردش صحبت کنیم یعنی رنجش زدایی و الگوی رفتار قاطع باشه پس بنابراین وقتی فردی می رنجد گویا نیازی یا انتظاری یا توقعی وفضایی رادر ذهنش داشته که در ان رابطه ارضاء نشده بنابراین دچار رنجش میشه .
رنجش: نیازو خواسته ارضاء نشده و ناکام شده
رنجش: وقتی موضوع، خاطره،رویداد و اتفاقی درذهن ما آشکار و پدیدار می شود و تلخی ایجاد می كند این تلخی را رنجش می گوییم وقتی این تلخی ها افزایش پیدا می كند این افزایش و شدت آن را نفرت و كینه می گوییم،وقتی یاد می گیریم كه چگونه با این احساسات برخورد و ابراز كنیم یعنی با اگاهی وفروتنی یك رابطه و گفتگوی با کارهای ناتمام و ارضاء نشده این احساسات می گذاریم تا از تلخی و سم و زهر این احساسات كاسته شود آنموقعه احساسات مان درمان می شوند و زمانی كه یاد موضوع گذشته ای كه برای مان درد آور و تلخی ایجاد می كرد،اما امروز یادآن موضوع دیگر تلخی در ما ایجاد نمی شود و از سم و زهر آن احساس رهایی پیدا می كنیم می توانیم بگوییم دیگر من از آن موضوع ،شخص رنجش ندارم و زخم آن شفا یافته .پس رنجش به معنی بی خیالی و فراموشی نیست امکان داره که آن موضوع را فراموش کنیم
در واقع رنجش یک اتفاقی است که نشانه و علامت آن نوعی هیجان می تونه باشه که گفتیم خشم است ،ترس و غم و حتی بیشتر از این می تونه تبدیل بشه به نفرت ،کناره گیری، نگاه سرزنش آمیز بنابراین خیلی احساسات مختلف و تفکرات و رفتارهای زیادی روی آن احساس پایه ،که ناکامی و بعد خشمگین شدن از ناکامی است ممکن که بوجود بیاد و انباشته و سوار بشه.
شاید این سئوال پیش بیاد رنجش ها چه تاثیری داره روی شخصیت ما آیا شخصیت های مختلف زود رنج و دیر رنج و این چیزهایی که ما می گوییم واقعا وجود داره .
موضوعی که می خواهم بهش بپردازیم این است که رنجش چی هست و چطوری بوجود میاد نگاهی بیندازیم به درونمان یا ببینیم کدام قسمت وجودی یاحالت من والد و بالغ و کودک بیشتر این احساس را تجربه می کنه آیا موضوعی مثل گفتگوی درون ،آلودگی بالغ به والد و کودک یا مثلث بیمارگونه

 

 

 

و چرخه معیوب ناجی،ستمگر،قربانی و آنچه که از قدم های گذشته آموختیم فروتنی، خویشتن پذیری، صداقت ...ونوازش ها هم در رنجش و حل آن در واقع موثر هستند پس به این نگاه می کنم که آیا من به عنوان فردی زود رنج انجور که می دانیم ممکن است مدام دچار مشکل بشم یا اینکه نه موضوع از بیرون است بنابراین بر می گردیم به تعریف اولیه رنجش که نیاز ارضاء نشده، انتظار براورده نشده ولی این نیاز و انتظار چقدر بجاست آیا من از درخت گردو توقع هندوانه دارم( درخت گردو به این بزرگی درخت هندوانه الله و...) و یا اینکه نه نیازی است بجا پس اگر رنجیدم باید برای احساس خودم که مسئولش هم شخصا خود، خودم هستم اقدامی کنم و رنجش زدایی کنم بنابراین در مرحله اول ما به معنی رنجش دوباره تمرکز می کنیم وآن این است که نیاز براورده نشده، انتظار ناکام شده که ببینیم چه هست و از چه زمانی شروع شده.
بیاییم یه خورده برویم به دوران نوزادی به نظر شما اولین جایی که همه ما رنجش را تجربه کردیم کجا می تونه باشه؟ آنجایی که شاید در نوزادی توجه می خواستیم و کسی به ماتوجه نمی کرده .
وقتی بخواهیم جستجوگرانه ،دقیق و درست بهش بپردازیم از انجایی که رنجیدن یعنی ناکام شدن اولین جاهایی که ما ناکام شدیم شاید همان اوایل زندگی بوده در ارتباط با مادر بطور معمول و طبیعی اگر بخواهیم صحبت کنیم زمانی که توی مرحله دهانی هستیم واغوش مادر را با دهانمان درک می کنیم و مکیدن و شیر خوردن و دندان در اوردن یعنی اینکه یخورده می خواهیم گاز بگیریم و بعد مادر ما را طرد می کنه چون دردش میاد بنابراین ما اینجا دچار رنجش میشیم منتها به سادگی قبل از اینکه بخواهیم مفاهیم دیگری را بهش اضافه کنیم بطور حسی و هیجانی ویا زمانی که قرار است که بزرگ بشیم وآموزش دستشویی و توالت را دریافت کنیم و بدانیم که کجا باید چکاری را انجام دهیم و به قولی بچه را از پوشک می گیرند و انجا هم ممکن است او دلش بخواد یا ما دلمان خواسته باشه که در واقع جور دیگری رفتار کنیم و مادر برای اینکه بچه را بزرگ بکنه وتربیت بکنه داره ازش می خواد که کجا دست شویی کنه و کجا نگه داره وآموزش توالت را به او میدهد و اینجا هم باز ناکامی بوجود میاد اگر بخواهیم قبل تر برویم در مرحله ای که نوزاد و مادر با هم یک موجود واحد هستند یعنی زیر شش ماهگی که بهش می گویند همزیستی به هنجار انجا هم اگر مادر نتواند نیاز نوزاد را براورده بکنه او میرنجه نه از مادر چون مادر بخشی از وجود اوست بلکه از دنیا و بی اعتمادی به دنیا .
بنابراین رنجش مفهوم این نیستش که در بزرگی سالی ما لزوما باهاش روبرو شده باشیم بطور طبیعی در ارتباط با مادر هم حتی اگر آن مادر بهترین مادر دنیا بوده باشه ، اتفاقی که می افته این است که یک جایی بلاخره ناکام میشیم چون قرار است که بزرگ ومتمدن بشیم اموزش دستشویی توالت یاد بگیریم از شیر گرفته بشیم،وقتی دندان در میاریم ممکن است که فشار بیاریم به مادر و در هر صورت توقع و انتظارات وتمام نیازهای ما قرار نیست که براورده بشه پس وقتی نیازی برآورده نمیشه احساس ناکامی در درون ما بوجود میاد این احساس در درجه اول ازنظر (حالت های والد و بالغ و کودک) در درون کودک است یعنی یک جور امنیت پایه من که در زمان کودکی رنجیدم تهدید شده طبیعی است در بزرگ سالی وقتی میرنجیم یعنی دیگه رابطه امن نیست یا امن هست اما دراین زمینه من احساس نا امنی می کنم و در حالت تجربه اولیه یا من کودک قرارمی گیرم پس رنجش اصالتا حالتی است که در من کودک تجربه میشه ممکن است که بالغ بیاد و ان را تحلیل بکنه و یا حتی حق داشته باشم که رنجیدم ویا والد بیاد در مقابل ان رنجش رفتاری بکنه مثلا دیگری را بکوبد و یا خود را سرزنش کنیم که چرا فلان رفتار را انجام دادم یا ندادم که که حالا بخواهم سرزنش بشم و برنجم، تا حالا دقت کردید و چقدر این تجربه را داریم که وقتی اشتباهی می کنیم درون ما جنگ شروع میشه، چرا اینکار کردم، چرا جوابش را ندادم،چرا.... البته در این میان قسمت های دیگر وجودی هم وارد کارزار می شوند ترس ها، وسوسه ها....
ولی قبول کنیم حالتی که رنجش را داره تجربه می کنه کودک است بنابراین وقتی میرنجیم می بایستی که به سراغ کودک درون مان برویم ببینیم چه احساسی را داریم تجربه می کنیم چه فکرو احساسی وجود داره کدام آرزوی نا کام یا خواسته واپس زده شده و یا تمایل ارضا نشده چه زخمی و دردی در ان رابطه توسط کودک من داره درک میشه و بعد حالا با بالغ مدیریتش کنیم. بخاطر همینه که می گویند معتادان کودکان بزرگسال و ریشدارند! با کودک بحث نکن چون تو را با دانش و تجربه خویش می سنجد!
این سئوال پیش میاد که آیا افرادی زودرنج و کم رنج و دیر رنج و و از اینجور داستانها وجود داره.
ما راجع به موضوع الودگی پرداختیم و الودگی این بودش که بالغ ما با کودک ویا والد، امیختگی پیدا میکرد بنابراین کسی که در درونش احساس حق کشی و قربانی شدن داره بطور پایه ای غمگین است گمان می کنه که دیگران دوستش ندارند ویا تو زندگی آنقدر که باید بهش توجه نشده ، بنابراین نوعی از آزارحقارت، طرد شدگی، دوست نداشتنی بودن و کنار گذاشتگی در درون کودکش هست وقتی این با بالغ امیختگی حاصل می کنه من مدام می خوام ثابت بکنم که من دوست داشتنی نیستم دیگران به من احترام نمی گذارند انطور که باید با من رفتار نمی کنند انطور که می خوام به من توجه نمی کنند بنابراین با الودگی بالغ به کودک می خواهم دنیا و واقعیت بیرونیش را جوری تفسیر کنم که بگم حق با من بود بنابراین نیاز دارم که مدرک و دلیل جمع کنم و برای مدرک جمع کردن تا رساندن خود به وضعیت تجربه های ناکامی آن باورهای اولیه که بهش می گویند پیش نویسی یعنی من قربانی باید برنجم وبرای اینکه برنجم می بایستی که مادام ناکام بشم پس جوری رفتار می کنم وبا دیگران وارد ارتباط میشم ورفتارهای آنها را تفسیر می کنم که ختم به ناکامی من بشه و بگم دیدی گفتم که دیگران آنقدر که باید به من توجه نمی کنند یا اگر می کنند توجهی نیست که من می خواهم ومن را میرنجانند و چرخه معیوب قرار بگیرم به هم متصل کنیم و مثلث ناجی،قربانی، ستمگر این چرخه معیوب را هم وارد بحث مان کنیم چون در ترازنامه از ما می پرسد نقش من در آن شرایط چی بود، وقتی که این مثلث یا مثلث نقش های انسانی نقش هایی که واقعی نیست نوعی اضطراب در سطح ناخوداگاه وفرار از واقعیت را شامل میشه بازی می کنیم تا واقعیت را دفرمه کنیم.
وقتی ترازنامه می گیریم در ترازنامه متوجه درون خود می شویم که شخصیت و برداشت ما از واقعیت و اینکه واقعیت دریافت ما با حقیقت بیرونی ممکن است که یکسان نباشیم پس میبره به این سمت که اگر فردی رنجیده معاب و مدام می خواهیم برنجیم و به این روش ما اعتیاد پیدا کردیم آیا به این دلیل نیست که در درون کودک ازار حقارت داره وآن آزار حقارت دوست نداشتنی بودن و طرد شدگی آالودگی حاصل شده با بالغ و تفسیر ما از واقعیت به سمتی است که به این نتیجه برسیم که دیگران من را می رنجانند تا بتونیم به نتیجه پیش نویس مان که قربانی گری در مثلث ناجی، قربانی،ستمگر بود برسیم بنابراین اگر راجب این صحبت کردیم که ممکن است ما نقش های وابسته به تجربه های تلخ و ناکامی در پیش نویس و دوران کودکی را ایجاد کرده باشیم در زمینه های مختلف عشق، رابطه، شغل، فعالیت های اجتماعی و غیره
اگر کسی خودش را قربانی انتخاب کرده به عبارت دیگه تفسیر او در زندگی کودکانه اش نسبت به دوست داشته شدن من قربانی بوده می بایستی که این نتیجه را پیش بینی کنه و تکرار کنه پس بنابراین در روابطش میره به این سمت که خودش را برنجانه به عبارت دیگه از دیگران ناکام بشه و برنجد و مدرک و دلیل جمع کنه و برسه به نتیجه که قابل پیش بینی یعنی قربانی شدن .یک مثال بزنم...
رنجش یک واقعیتی است که در رابطه بوجود میاد حتی افرادی که بسیار با هم تفاهم دارند هم ممکن است از هم برنجند پس رنجیدن لزوما حاصل از ضعف نیست چون افراد با هم متفاوت هستند دنیای متفاوتی را دارند تمایلات و نیازهای متفاوتی دارند برای همین قرار نیست مدام همدیگر را بتوانندکه ارضاء بکنند اینکه ما میرنجیم درست چطور با رنجش برخورد می کنیم
ولی اینکه ایا من رنجیدم قطعا حق با من هست یا نیست موضوعی است که فعلا تمرکز ما روی ان است یعنی ما وقتی میرنجیم بد نیست یک نگاهی هم به درون خودمان کرده باشیم و ببینیم که این رنجیدن از چی داره حاصل میشه چون در تمام روابط ما خودش را نشان می دهد چه در خانواده چه دوستان بهبودی، اجتماع ... مثلا شخصی در محیط کارش مدام میرنجه گمان می کنه که قدر استعدادهای والا و بی همتای او شناخته نشده برای همین ناراحته و اقدامی هم براش نمی کنه منتهی روز به روز بیشتر در درون خودش فرو میره افسرده میشه کاراییش میاد پایین و دیگه برای او سر کار رفتن نه بصورت بهنجار راهی برای تحقق خود و حالا پول در آوردن و فعالیت اجتماعی و ساخت زمان هم بجای اینکه اینها باشه نیست برای او سر کار رفتن جوری گذران عمر یک پولی هم در بیاره و وظیفه ای هست که باید انجام بده و باری به هر جهت زندگی می کنه وخلاقیتش به حداقل رسیده و و محیط کار براش سیاه و دردناک و افسرده کننده است چون فکر می کنه که انجا قدرش را نمی دانند اگر یک جای دیگه بود قدرش را بیشتر می دانستند که خیلی خیلی زیاد می تونست سود مند باشه و حالا که اینطور است انگار قهر کرده با یک رفتار انفعالی پرخاش گرایانه یعنی انجام ندادن درست کارها فقط میره و میاد ،رنجیده و کاری هم براش نمی کنه .(البته معتادان سر کار هم که نروند تو خانه بشینند، هم در ذهنشان داستان درست می کنند خودشان را قهرمان می دانند که این قهرمان بهش ظلم شده )
به او می گویم چرا موضوع را به همکارت یا رئیست نمی گی که فلان کار را می تونی انجام بدی یا آن موضوعی که بهت ارجا شده برای تو نبوده یا بهر حال هر مسئله دیگری که داری معمولا جواب این است که انها که گوش نمیدند تازه بگی آنها که عمل نمی کنند و عمل هم بخواهند بکنند فضای کار ما انقدر خراب است که دیگران نمی گذارند رشد کنی و هزارو یک دلیل با بازی اره میدونم درست میگی ولی اما شرایط من وو.... او را میبره به سمتی که قربانی باقی بمانه .
ما نمی گیم که او اشتباه می کنه ودر محیط کارش همه چی بی نقص نه می تونه مسائلی وجود داشته باشه همانجور که برای همه ما وجود داره ولی چه اتفاقی می افته که یک نفر دچار رنجش میشه میره براش اقدام می کنه و سعی می کنه به دیگران که در این مثال کارها و رئیسش و غیره باشه نشان بدهد که چه توانایی هایی داره و اگر مسئله ای داره ان را حل بکنه فرد دیگری میره به این سمت که مدرک جمع بکنه و نهایتا چند دهه عمر گران مایه غیر بازگشت رو به مرگش را بکنه صرف اینکه غمگین بره سر کار افسرده و رنجیده برگردد.
وقتی برای من رنجش بوجود میاد من نخواهم بپذیرم که خودمن هم در ایجاد ان نقش دارم ویا اینکه نخواهم حل و فصلش بکنم بر میگردم به مراحلی که گفتیم رنجش در درجه اول از طریق کودک درون درک میشه حتی اگر واقعی باشه و بالغ با تحلیلش به این نتیجه برسه که حق با من است و می بایستی که اقدامی بکنم ولی انچه که در درون من رنجیده وجهه روانی کودک است پس نیازی ارضا نشده است پس از طریق کودکم دارم ناامنی را تجربه می کنم این نا امنی برای من باید قابل پذیرش باشه تا بتوانم در درون خودم را حمایت و ساپورت بکنم وبا طرف مقابل حرف بزنم در غیر این صورت ممکن است احساس نا امنی را تبدیل بکنم به خشم به تنفر به رفتار پرخاش گرایانه انزوا و قهر کناره گیری غلبه مندی وچندین و چند رفتار دیگه که مانع رنجش زدایی یا بخشش میشه بعد بیام به این نگاه کنم که اگر من در محیط کارم رنجیدم ایا این احساس را قبلا هم داشتم چقدر این برای من تکراری بوده آیا این نبوده که در محیط خونه هم فکر می کردم که آنقدر که باید به من توجه نمیشه آیا ریشه های پیش نویسی ودوران کودکی نداره به عبارت دیگه آیا تفکر من نا متعلق و کنار گذاشته شده یا نامهم تفکری نیست وابسته به پیش نویس ودوران کودکی من که با آلودگی بالغ وکودک به هم داره توجیه میشه.
بنابراین وقتی رنجش بوجود میاد من می بایستی یه خورده در درون خودم جستجو کنم وریشه هایش را ببینم الخصوص اگر مدام میرنجم بخاطر همین در ترازنامه از ما می پرسد در رنجش هایم چه طرح زمینه یا ریشه ای را می بینم که بارها تکرار شده؟ این موضوع که میگه هرکس به طریقی دل ما می شکند بیگانه جدا و دوست جدا می شکند بیگانه اگر می شکند حرفی نیست از دوست بپرسید که چرا می شکند اگر واقعا یک همچین داستانی داره برای ما تکرار میشه مدام که بیگانه و دوست و اشنا وهمه دارن دل ما را می شکنند باید یه خورده دردرون خود هم جستجو کنیم و ببینیم روند خود قربانی گری اینکه در مثلث معیوب درنقش قربانی بمانیم تا بتوانم ناجی را به خود جلب کنیم پس باید ستمگری یا فضای ستمگرانه ای وجود داشته باشه که از او رنجیده باشه تا در حمایت کودکانه ونوزاد گون که از ناجی میخوادبتونه احساس امنیت بکنه پس رنجیدن و رنجش ممکن است ما را وارد مجموعه ای از بازی ها بکنه من میرنجم دچار نا امنی میشم نیاز دارم امنیت را ایجاد بکنم ولی با آن کسی که ازش رنجیدم صحبتی نمی کنم میرم و ناجی برای خودم پیدا می کنم که کودک معاب و نابالغ و نوزاد گون در آغوش او قرار بگیرم، آغوشی که برای من امنیت بخش است این آغوش میتونه راهنما ،دوستان بهبودی،همکاری باشه که من را تایید می کنه در مثال رایج میتونه راهنمای من باشه که با کسی قهر کردم وپیش او میرم .
پس فرد رنجیده خاطر ممکن است که اعتراض بکنه به انچه که ازش رنجیده ولی اگر درست رنجش زدایی نکنه وپاک سازی نکنه رابطه را وبا او که رنجیده وارد بحث وگفتگو نشه گویا که داره از رنجش به عنوان دست مایه ای جهت ایجاد بازی ها استفاده میکنه که بره در کنار ناجی قرار بگیره از ستمگر بناله قربانی بشه پیش نویسش را پاسخ بدهد وبه امنیت برسه اینجا موضوع امنیت است دردها امن هستند چون شناخته شده و قابل پیش بینی هستند بنابراین روند ها وقصه هایی که ما توی زندگی امان از زمان بچگی شکل دادیم وبرای مثال در عشق خودمان را قربانی دیدیم یا در کار خودمان را ناکام فرض کردیم اگر ان روندها تکرار بشه گرچه که دردناک است ولی چون قابل پیش بینی است می دانیم که چطور میرنجم و قربانی میشم و کی ناجی من خواهد بود واز کی فرار خواهم کرد وآن را ستمگر خواهم گماشت چون پیش بینی او در درون ناخوداگاه من یا تحت خوداگاه وحتی دیگه بعضی هاخوداگاه وجود داره برام امن است وسخت حاضرم کنارش بگذارم. چون بسياري از ما شرايط بد شناخته شده را به شرايط خوب احتمالي ناشناخته ترجيح مي دهيم و خيلي هم به آينده اميد نداريم. البته آينده نگرانمان مي كند، اما به صورت جدي برايمان مطرح نيست. علتش هم مي تواند چند چيز باشد؛
1- يكي اينكه در گذشته همه چيز به ما تحميل شده بود. بايد و نبايد ها و اين كار را بكن، اين كار را نكن بود و من فكر مي كنم همه چيز به من تحميل شده است. پس هر جا كه زير بار تحميل نروم و كار در اختيار خودم قرار بگيرد انجام نمي دهم.
2- معمولا آدم تخيلي هستم و واقع بينانه تصميم نمي گيرم. واقع بينانه به اين معني كه انتخاب ممكن را با شرايط خودم انجام نمي دهم و چون واقع بينانه تصميم نمي گيرم با شرايط سني ،روحي رواني،احساسي كه دارم وقتي با مسئله ناشناخته يا فكر مي كنم دردمند هست يا مشكلي پيدا خواهم كرد به هم مي ريزم.
پس نگاه می کنیم به مفهوم رنجش که واقعیتی انسانی است رنجیدن و رنجش زدایی کردن بسیار مقبول است رنجیدن و بازی در آوردن و میل به رنجیدن و قربانی شدن موضوعی است که می بایستی که در درون خودمان تحلیلش کرده باشیم .
دوستی تعریف می کرد و می گفت جمله ای نوشته بودتنها کودکان هستند که توقعات خودشان را حق خودشان میدانند واین جمله برای من خیلی جالب بود از این بابت که واقعا ما گاهی اوقات احساس می کنیم که این چیزی که دنبالش هستیم حق ماست درحالی که این فقط توقع ماست وبعد به قول شما انجایی که این برآورده نمی شود آسمان و زمین را به هم می دوزیم که این حق من است که داره خورده میشه وبعد پشت بندش هم اتفاقاتی که در راستای حق طلبی اتفاق می افته شما چقدر موافق هستید با این موضوع ) .
من موافق هستم با این موضوع که آنچه را که ما حق خودمان می دانیم وبه واسطه عدم ارضاش میرنجیم خب باید این را بررسی بکنیم اگر واقعا حق من است خب براش گفتگو بکنیم وقتی طرف مقابل من را میرنجاند چون نیاز من را ارضا نکرده خب باید ببینم که ایا از او بر میاد چنین نوازشی ارضای نیازی و غیره ویا نه همان از درخت سیب توقع گلابی دارم ولی اینکه نیازی دارم وبراورده نمیشه و من این را حق مسلم خودم می دانم وبعد پشتش خشمگین میشم و بعد میرم که بطرف مقابل حالی بکنم که چه موجودی هست خب اینجا رنجش پشت رنجش میاد میرنجانم چون رنجیده شدم.
گاندی میگه چشم دربرابر چشم دنیارو کور میکنه ، و اگر من رنجیدم پس میرم که برنجانم تا حالیش بکنم و او میرنجه میاد که به من ثابت بکنه که حق من نبوده و من عصبانی میشم و دیگران را درگیر می کنم تشنج ایجاد می کنه
مسئله ای که برای همه ما پیش میاد اینکه بعضی از تیپ های شخصیتی هستند که وسواس دارند یا برای خودشان تشریفات زیادی قائل هستند یعنی اگر جایی میرن حتما باید ظبق نظر آنها همه رفتار کنند یا اگر مهمانی می روند ناهارشون اینطوری باشه یا اینجوری از من پذیرایی بکنن یا پاشو جلوی من دراز بکنه یانکنه یا هر جنسی از این قوانین اینجوری ودر مقابل ادم هایی هستند که یک مقدار شلخته بی خیال و مقید به خیلی از این عادات نیستند چکار باید کرد.
در الودگی بالغ به والد مفهومی به نام تعصب وجود داره واینکه تعصب به این معنا میتونه باشه که من انچه را که فکر می کنم بهترین فکر بدانم ودیگران را باید در قالب خودم قرار بدهم بنابراین اگرما به تنوع اعتقاد نداشته باشیم و به سبک دیگران باید همچون ما باشند و نمی توانیم بپذیریم که دیگران ممکن است تفکر احساس روش زندگی معاشرت و چگونگی هایی داشته باشند که با من متعصب متفاوت باشد.
بعضی وقتها افراد خانواده یا دوستان بهبودی تلفن می زنند که تصمیم گرفتیم به جایی برای گردش برویم و من می گویم اگر قراره بریم جایی بایداز چند روز قبل به من اطلاع می دادید ومن نمییام و نمی روم و از آنها رنجش می گیرم این باور و قانون من است ممکن است آنها همین الان تصمیم گرفتند و به من اطلاع داده باشند.
بله ممکن است من نتوانم برم چون راحت نیستم با چنین شتابان رفتن ولی قراری هم نیست به این نتیجه برسم که انها من را دوست ندارندو می خواستن من را اذیت کنند یا اینکه من را رنجاندن بله می توانم با احترام نروم ولی اینکه من بخوام دیگران را بیام در قالب خودم قرار بدم واینکه همه باید مثل من فکر بکنند مثل من رفتار بکنند این رفتار شامل رفتارهای غیر کلامی از لباس پوشیدن و طرز نشستن و چگونگی راه رفتن می تواند باشه تا رفتارهای کلامی و تا بیشتر سبک زندگی خب اینجا من می خواهم به همه فشار بیارم که شبیه ان چیزی بشن که من دلم می خواد بشم که انقدر مضطرب هستم تا اینکه دنیا باید شبیه من بشه تا احساس امنیت کنم.
مثلا ادم باشخصیت ادم کت و شلوار است و کسی که لباس اسپرت بپوشه بی شخصیت است نگاهی که انچه من می گویم بهترین چیزی است که من می گویم بنابراین غیر انسانی است که من بخواهم دیگران را در الگو و نگاه خودم قرار بدم تا انها را دوست داشته باشم من می توانم با دیگران معاشرت کنم و حلقه های ارتباطی من معین است بهش می گن مرزهای ارتباطی بنابراین هرکسی هم شاید نیاد تو مرز شماره یک من که صمیمیت عمیق است محیط خصوصی و اجتماعی من است بله و من انتخاب می کنم این اشکالی نداره ولی اینکه بخواهم خودم را به دیگران تحمیل کنم ونشان بدهم که تو باید ان گونه باشی که من دلم می خواد چون من درست می گویم و تفکربرتر مال من است اینجا نوعی الودگی بالغ به والد وجود داره وفشار اوردن روی دیگران و دیگران ممکن است انجام ندهند من برنجم من انها را مجبور بکنم که قطعا اونجوری باشند که من دلم می خواد ان وقت انها برنجند بنابراین هردوسوی قضیه یک جای کار خرابه ورنجش و غم و ناراحتی بوجود میاد و تنش اینه که فردی که الودگی بالغ به والد داره الخصوص در زمینه ای که می خواد ان پیام هایی که در درون والدش هست با تحلیل بالغانه به غلط و به اشتباه انها را به دیگران بخوراند وانها را توجیه بکنه که اینجوری که من دنیا را نگاه می کنم بهترین نوع نگاه است و تو می بایستی که سر سپرده من باشی تا به امنیت برسی مدام یا میرنجی یا می رنجونه چون این موضوع را درنظر نگرفته که انسانها متفاوت هستند متفاوت فکر می کنند رفتار می کنند ما می توانیم تعین بکنیم رفتارهای انها وارد محدوده های شخصی ما نشود ولی نمی توانیم که از انها بخواهیم قطعا ان جوری فکر بکنند که من دلم می خواد انجوری احساس بکنند که من می گویم بهتره وانجوری رفتار بکنند که من تشخیص دادم.
ما با همه نمی تونیم صمیمی باشیم ولی تبادل صمیمی می تونیم داشته باشیم این دوتا فرق داره رابطه صمیمی رابطه ای است که با رفت امد ، زمان دادن با هم علاقه مشترک داشتن باهم احساس و تجربه کردن و باهم زندگی کردن یک رابطه صمیمانه می سازیم ،ولی تبادل صمیمی ممکن است ما یکی را سالی ده دقیقه ببینیم ولی توی ان ده دقیقه بخواهیم که خالص باشیم وبازی راه نیندازیم و او را درک کنیم ممکن است دوستی یا اعضای فامیلی دچار شک و سوئ ظن و بدبینی وحالا هم که رفتیم خانه شان دشمن پندار است وفکر می کنه امدیم و یه فضولی بکنیم و اسیبی بزنیم و اصلا ما دشمنش هستیم موضوع اینه که حالا که احترام گذاشتیم رفتیم یا به هر دلیلی حداقل ان ده دقیقه یک ربعی که انجا هستیم بازی راه نیندازیم با پذیرش او که ممکن است مسائلی داشته باشه برچسب هم نمی زنیم که بگیم لزوما بیماره به هر حال حالش خوب نیست ودر طول سالها همه این را میدانند بادرک او اگر چیزی میگه توقع ان دوست را داشته باشیم واین میشه ده دقیقه یک ربع رابطه تبادل صمیمی بعد هم میره تا چند وقته دیگر،موضوع این نیستش که ما بتونیم با تمام دنیا صمیمی باشیم همه را در حلقه اول ارتباطاتمان راه بدهیم وبا همه هم فکری کنیم واقعا اینطور نیست ادم ها متفاوت هستند ادم ها روان متفاوتی دارند گاهی اوقات درگیر حالت ها و مشکلات روحی و روانی هستند میدانید خیلی مسائل مختلفی وجود داره و خودما هم جزئش هستیم و جدا نیستیم.
در بعضی از رابطه ها، دوستی ها، و فامیلی ها هست که ما می خواهیم نقش ناجی را بازی کنیم توش یک همدردی هست و حالا کافیه که یکی از همان دوستان یا اقوام دور و نزدیک که داریم میریم پیشش یک مشکلی داشته باشه انگار همه دست به دست هم می خوان بدن مشکل این بنده خدا رو حل کنند در حالی که می بینی ان ادم داره میرنجه که اصلا کسی از شما کمک نخواسته که می خوای کمک کنی به من اصلا نظر میدی راجب زندگی من البته همدردی یکی از ویژگی های خوب ما انسانها است من با اون قسمت مثبتش کاری ندارم اینجا که میشه دخالت اینجا که میشه ورود بدون اجازه به زندگی خصوصی یک نفر.
زندگی ما چند دهه سریع تمام شونده است اگر درگیر بازیش بشویم عمر ما واقعا صرف مسائل اضطراب امیز میشه بین همدلی و همدردی تفاوت است فردی که همدردی می کنه درد مشترک ایجاد می کنه یا خودش را بدبخت تر رنجیده تر و ناکام تر از اویی که ناکام و رنجیده واحساس ناخوش ایند ناخوشبختی داره نشان میدهد ومیخواهد که ودر ضمن احساس هم می کنه بطور واقعی می خواهد که همدردی بکنه و بنابراین هجوم میاره به مرز های او یعنی ممکن است یک صمیمیت کاذب ایجاد بکنه ممکن است بخواهد از او که دوستش داشته باشه چون از او ناراحت تر است پس بنابراین یک جوری انگاری که جنگ برسر قدرت است منتهی خیلی ظریف و با بیچارگی وقربانی شدن وهمدردی ولی در همدلی ان نگاه انسان گرایانه حفظ میشه من اول می پرسم که ایا کمکی از من بر می اید ایا تو چیزی از من می خوای اصلا دوست داری راجبش حرف بزنی بنابراین تو مثلث بیمارگونه قرار نمی گیرم که در نقش ناجی برای قربانی بخوام برم تو یک رابطه وبهش نشان بدهم که من هم ناراحت هستم و حتما مجبورش بکنم که انجوری باشه که من فکر می کنم درست است تا از این درد بیرون بیاد واو برنجه وناراحت بشه از اینکه چرا من دارم تهدید می کنم مرزهای او را بنابراین یخورده روابط انسانی می بایستی که توش احترام گذاشته بشه به انچه که افراد هستند وبه عنوان خویشتن خود دارند تجربه می کنند تو یک خانواده پدری یا مادری که تصمیم میگیره فرزندش چطور می بایستی رفتار بکنه وچکار بکنه و چه کار نکنه وچه بخوانه و چه نخوانه و غیره خب اینجا اینا همش مدام از هم میرنجند چون ممکن است فرزند او سبک زندگی داشته باشه حاصل از تفکرات و تجربیاتش حتی متناسب با سنش نه تجربه مامان و باباش وبنابراین او مقاومت می کنه انها فشار می اورند واینجا دیگه رابطه جنگ برسر قدرت و اثبات خود نه رابطه همدلانه که در ان می توانیم بیان بکنیم در این حال گاهی اوقات ما میرنجیم وبه جای اینکه بگویم من رنجیده ام با کنترل می خواهم که اضطراب ناشی از رنجشم را کنار بگذارم من رنجیدم که چرا فرزندم انطور رفتار نمی کنه که من می خواهم بجاش سرش داد میزنم او را محروم می کنم تهدیدش می کنم می خواهم که نابودش بکنم واو هم بیشتر میرنجه برای اینکه بتونه از خودش دفاع بکنه میره توی رفتارهای حاصل از مقاومت ومقاومت مقاومت میاره بیماری بیماری میاره رنجش اگر درست بیان نشه رنجش میاره ویک محیطی ایجاد میشه که توی ان محیط وقت و عمر ما میره صرف اینکه بخواهیم که خودمان را ثابت بکنیم و بگیم که دیدی حق بامن بود توی دلش ارزو می کنه که امیدوارم بدبخت شی تابفهمی که حق با من بود وخب این دیگه چه رابطه ای است که توش چه دوست داشتنی است که چقدر خشمگین هستند از هم که مایل نیستند یا نمی توانند انطور که باید باهم رابطه برقرار بکنند اینه که مفهوم رنجش جای خود درست رنجیدن اتفاق می افتد چون ادم ها دقیقا مثل هم نیستند واز درون ذهن هم هم خبر ندارند ذهن خوان هم نیستند وقرار هم نیستش همیشه جوری رفتار بکنند که طرف مقابل کامیاب بشه .شاید تو مقدارساده اش اینکه هروقت چیزی بر خلاف میل ما اتفاق بی افته حتی یک اختلاف نظر ساده یک چیزی بر خلاف میل من است من این نظر را دارم شما یک چیز دیگه انجا هم یه رنجشی تو قواره های خیلی کوچک داره اتفاق می افته.
خانواده گروهی باهم شرکت کنه ایا می توانند با هم یک پروژه ای را پیش ببرند یک پروژه ساده خانگی مثل تمیز کردنش و چطور با هم رفتار می کنند یعنی من سهم خودم را ببینم اگر به عنوان یک مادر هستم یاپدرم و جوری دارم تهدیدش می کنم باید اینجوری که من می گم انجامش بدی و همین الان ولاغیر خب دارم میترسونمش و او هم مقاومت می کنه می خوام دوتا خانواده را بگم یک خانواده ای که مادر می گوید بچه ها مثلا ازفلان روز یا هر روزی که خودشان می دانند این کارها را می خواهیم انجام بدهیم من هم نوشتم کدامش را شما انجام میدین وهر کسی میداند که چکاره هستش وان روز دیگه نه قراری میذاره با دوستاش بره سینما و نه فوتبالی میره ونه همسر تو اداره پروژه اضافه ای میگیره وهمه درگیر این پروژه هستند پروژه منزل یک مدل دیگه اش هم این است که اقا از در خونه میاد میبینه که انگار بمب ترکیده اصلا نمی دونند این دعوا کرده با رئیسش اونجا سر راه تصادف کرده اصلا معده اش بهم ریخته اصلا حالش خوب هست یا نه یک توقعی که امدی شروع بکنه واز همان لحظه ورود این شوک وارد میشه خب این دوتا وجود داره دیگه .بله یعنی اینکه پروژه را باید تعریف بکنیم یا پروژه خانگی تمیز کردن خانه با هم همکاری بکنیم تو نظرت چیه چی کار بکنیم وبا اضطراب همه چیز را بهم بریزیم بعد خسته و خشمگین بشیم بعد ناراحت بشیم و انتظار داشته باشیم که باید قطعا انجوری که من می خواهم کمک بکنه و هرکسی هم که الان میاد باید شروع بکنه و وقتی که اینطور نیست ادمها اتفاقا بیشتر مایل هستند به هم کمک بکنند چون دوست داشتن مطرح میشه ونه تهدیدو ارعاب و کنترل بنابراین رنجش زدایی یا رنجش زایی نتیجه درک به همدیگر است که حالا این فضای پدیدار شناساننده را راجبش صحبت می کنم و بعد تکنیک رنجش زدایی اینکه چه جوری ما رنجش زدایی کنیم وبگیم چکار کنیم که از مقاومت کاسته بشه به ایجاد رابطه موثر و درک اینکه من چه می گویم پس منظورم چیست افزوده بشه وقتی که افراد با احساس اجحاف خشم الودگی بالغ به کودک ......به والد با تعصب تهدیدو ارعاب اینکه من میگم درست است پس باید بپذیری حضور در مثلث بیمارگونه اینکه بخوان ستمگر باشند ورنجش ایجاد بکنند قربانی باشند و برنجند اینها همه میگه که پس انگاری که دیگه رابطه ما رابطه سالمی نیست من امدم که ثابت بکنم به خودم که دیگران من را میرنجانند یا حق دارم که دیگران را برنجانم نقش مال کودکی یا قبل تر ان را تصمیم گیری کردم وفقط امدم بهانه و دستاویز جمع کنم پس نگاه بکنیم که واقعا چطور می تونیم با هم رابطه برقرار بکنیم رابطه چقدر موثر است ارتباط یک زن و شوهر ارتباط عاشقانه و غیره اشان بنابراین عواطفشون هیجاناتشان افراد یک خانواده توی محیط کار برمی گردیم به معنی که رنجش مساوی است با نیاز براورده نشده انتظار محقق نشده پس بیاییم اینجا ببینیم که این انتظارات چه سبک وسیایی میتونه داشته باشه گاهی اوقات این انتظارات عاطفی است همسری میرنجه از شریک زندگیش چون انقدری که می خواسته دیده نشده نوازش نشده بدترین حالت نادیده شدن هست حتی نوازش هم نمی شه بنابراین وقتی کسی تو رابطه اش دیده نمی شه یا انطور که دلش میخواد دیده نمی شه یا مدام نوازش منفی میگیره انتظار عاطفیش براورده نشده ورنجیده حالا شما بیا و کارهای دیگه براش انجام بده باید درک کنی نیاز او به چی بوده بعد انتظار ارتباطی یعنی اینکه ارتباط شغلیه ارتباط خانوادگی وغیره نمی شه تعریفی که متناسب با ارتباطه ممکن است رنجش ایجاد بکنه بعد قوانینی که دونفر با هم میگذارند ممکن است که دو نفر که با هم شریک زندگی هستند قوائد و قوانین شان حالا هرچی که هست بین خودشان است برای مفهومی بنام تعهد بینشان تعریف شده باشه وقتی که از ان خارج میشند ممکن است طرف مقابل برنجه حالا این چی هست که انها تعهد قلمداد می کنند پیش تایین شده که سرش موافقت شده وبعد به انجام نمیرسه باز هم رنجش ایجاد می کنه یک اتفاقاتی که تو تعطیلات می افته انتخاب نحوه گذراندن تعطیلات است مخصوصا تو خانواده ها وخانواده هایی که نوجوان دارند که داری استقلال نیستند که خودشان پاشن بروند یک جایی که تعطیلات را بگذرانند ووابسته هستند به هم یک بخشی از کدورت که پیش میاد این تصمیمات قانون شکلی هست که همین هست و جز این هم نیست و تو مجبوری قبولش کنی یعنی می خواهیم برویم خونه مادر بزرگ فلان شهر و هیچی همه هم مجبورند بپذیرند با خود محوری تنهایی تصمیم میگیره بقیه خانواده ملزم هستند ودر مقابل خانواده ای که پدر ومادر دوتایی با هم یک توافقی می کنند و اهالی خانواده را حتی می گویند که به این دلایل شاید نتونیم بریم یعنی یک شکل دیگه ای اینورکه یک گفتگو در جریان است واعضای خانواده دیده می شوند مثلا خانواده ای که دوتا فرزند دارن تصمیم گرفتند با دوستانشان مسافرت بروند دخترشان که خب نه هنوز خیلی بزرگ بود نه خیلی کوچیک مثلا چهارده پانزده ساله می گفتش که من نمی خوام برم چون همه اینها سن هاشون بالا است وانطور که باید به من ممکن است خوش نگذره وچون مادرشان بسیار هوشمند و دختر هم دختر خوبی بود دوتاشون به این نتیجه رسیدند که میریم یعنی بجای اینکه بخواهیم با هم جنگ برسر قدرت بکنیم واین فضا را هم به هم میدیم که هر کسی انجا فضای شخصی خودش را هم داشته باشه پس بنابراین اگر خانواده می خواهد مسافرتی بره وفرزندش خب واقعا توی ان سن و سالی نیستش که تنها بمانه می توانند بروند ولی فضاهایی را به ان فرزند بدهند که او انجا استقلال خودش را هم تجربه بکنه با هم بودن متفاوت است ما می توانیم باهم باشیم ولی فضای شخصی هم بهم داده باشیم بنابراین زمان هایی را فرد به تجربه و استقلال و درک از ان چیزی که می خواهد ببیند را داشته باشه ولی در درون هم بودن یعنی اینکه تعیین بکنند که چکار بکنند کجا کی بروند حالا چه تفریحی بکنند چه احساسی داشته باشند کی با کی رابطه برقرار بکنند ویک چهارچوب خیلی سفت و بسته را ایجاد می کند که خب ممکن است که احساس اجحاف ایجاد بکنه وبنابراین تعطیلات صرف این بشه که بخوان خودشان را بهمدیگه ثابت بکنند مثلا خرید خانواده است برای شب عید بخصوص برای فرزندان که چون پشت اینها کدورت های عمیق بوجود میاد و بعد سال بعد قراره حالا این کدورتها ادامه پیدا بکنه وانتقام جویی اینکه من بتو می گم که چه لباسی بخری من میبرمت برای خرید وهمان چیزی که من می گم ولی بچه چیزی می خواد که هشتصد هزار تومنه که مسلما پدر کارمندی که هزارو یک مشکل داره نمی تونه بخره ولی اینجا دعوا میشه که تو یک بچه ناخلفی هستی .
بخشی از صمیمیت این است که که چقدرواقعا می تونند برای هرچیزی هزینه بگذارند بنابراین ان هزینه برای ان فرزند است مثلا پسرش هشتصد هزارتومان داره که بره برای خودش خرید بکنه دیگه تصمیم با اوست ببینید انتخاب یعنی این هر هشتصد تومان را می خواهد بره یک کفش بخره می خواد بره یک عینک افتابی بخره انتخاب یعنی این پس من مادام تاکی قراره زنده باشم وبه اویی که کودک و نابالغ بارش اوردم بخوام بگم که چکار بکنه ان وقت هم که ازدواج بکنه بر می گرد خونه من که براش تعیین کنم که چکار بکنه . قبول می کنم ولی الان قرار با من بیاد بیرون دیگه یعنی با همدیگه باید بریم یک سری جاها واین لباس مناسب نخریده یک کفش خریده بقیه اش چی این تایید طلبی من است که می خواهم از طریق فرزندم به تایید دیگران برسم این میتونه باچیزی که پوشیده و با من امده مهمانی مورد قضاوت قرار بگیره که ممکن است بگیره ولی مسئولیتش با خودش است .باهاش حرف بزنیم بهش حدود و اختیارات بدیم واجازه بدهیم توی ان حدود خودش تصمیم بگیره استقلال یعنی این تا چقدرهی بخواهیم برای هم تعیین کنیم که کدام راه بهتره وراه من بهتر و اگر هم خرید همه سرش خراب نشیم که ای این چی بود خریدی مجبورش کنیم همون شبانه بره پس بده حق انتخاب را بگذاریم باهاش ومحدودیت ها را مشخص کنیم که بنابراین این خرید تو است بهش احترام می گذارم فلان چیز را نخواهی داشت و مسئولیتش را بپذیره نه اینکه بخری بعد بگی حالا برو بقیه را هم برام بخر مسئولیت انتخاب با ماست .
رنجش و کدورت مثل سم می ماند در روابط و اگر بگذاریم باقی بماند باعث میشه که روابط ما فاسد بشن وازبین بروند وهرچه دیرتر این کار را بکنیم سخت تر میشه این سم زدایی و رنجش زدایی . زندگی ما چند دهه سریع تمام شوند است و اگر بخواهد این دهه ها به رنجش و کدورت و ناخوبی طی بشه واقعا تا ما بخواهیم بفهمیم که چی شده به پایان رسیده وبخش مهمی از زندگی امان را از دست دادیم بنابراین چه خوب است که بیاییم رنجش زدایی کنیم به شرط اینکه شرایطش را بتوانیم ایجاد بکنیم و طرف مقابل ما هم با ما همراهی بکند رنجش مساوی است با انتظار ارضاء نشده بنابراین وقتی انتظاری داریم از رابطه ای واین انتظار متناسب با اتفاقی که می افتد نباشه ما می رنجیم بنابراین وقتی رنجش بوجود میاد من باید بیام راجب انتظار خودم در درجه اول که چقدر بجا بوده یا نه واگر به گمانم بجا بوده چطور در رابطه ارضاء نشده گفتگو بکنم حالا راجب این چگونگی گفتگو کردن که احتمالا ما را میرساند به اینکه بخواهیم فضای بهتری را ایجاد کنیم جهت حل مسئله ورنجش با هم صحبت خواهیم کرد قبل از اینکه وارد تکنیک بشیم یه کوچولو راجب ارتباط موثر با هم صحبت کنیم اگر اینجا یک طیفی بین دودسته در نظر بگیریم که یک ور مقاومت کامل باشه وسوی دگر ارتباط ماثر ما در رنجش زدایی می خواهیم خودمان و طرف مقابل را سوق بدهیم بطرف ارتباط موثر ولی تعریف مقاومت وارتباط ماثر چی هست؟ وقتی که مقاومت وجود داره یعنی ما می خواهیم از خودمان دفاع بکنیم گفتگو وجود نداره هر کسی تک گویی خودش را می کنه و جنگ بر سر قدرت است اضطراب در درون افراد بالا است حتی در سطح ناخوداگاه اگر خیلی بهش اگاه نباشیم بنابراین وقتی ما با مقاومت باهم وارد رابطه میشند اینه که می خواهیم به هم غلبه کنیم جنگ برسر قدرت دربگیره بخواهیم که اثبات کنیم برانچه که داره رخ میدهد به نفع خودشان وحرف هم را نمی شنویم همدیگر را مشاهده نمی کنیم و به فضای ذهنی هم وارد نمی شویم بنابراین اگر ما تکنیک های رنجش زدایی را در نظر بگیریم و بخواهیم عمل بکنیم گویا از این مقاومت که اصلا ارتباطی ایجاد نمی شود ارام ارام حرکت می کنیم به سمت ارتباط موثر که تعریف ارتباط موثر این است که پیام به بهترین وجه کد گذاری و کد گشایی می شود یعنی انچه که می خواهم بگم همان هم احتمالا تا حدود زیادی درک و شنیده می شود یعنی اینکه دو طرف یا افراد با هم در پی اثبات خود نیستند بلکه فضای پدیددار شناسانده هم را درک می کنند متوجه می شوند که چی می گویند یک رابطه ای که من خوبم تو خوبی که قبلا این را توضیح دادم به معنای بی نقص بودن نیست وبرنده برنده است ودر عین حال نقایصی داره که میشه راجبش صحبت کرد پس ما نیاز داریم واقعا توی رنجش زدایی بریم به سمت ارتباط موثر اصلا در هر گفتگویی به ارتباط موثر نیاز داریم چه برسه که وقتی رنجشی مطرح باشه وانتقادی وما بیشتر بخواهیم مقاومت بکنیم وچه بکنیم که این مقاومت کم بشه و خیلی شبیه است ان کاری که ما انجام میدهیم برای اینکه از سمت مقاومت بریم به سمت ارتباط موثر وانچه توی گفتگو رخ میدهد بین رهجو و راهنما از یک سو و مراجعه از سوی دیگر یعنی چه اتفاقی می افتد که انجا فرد اینطور می پندارد که قالبا هم درست فکر می کنه که خوب داره درک میشه برای اینکه ارتباط موثر رخ داده وریزه کاری هایی داره برای مثال یکی از پیش زمینه هایی که ما را میبرد به سمت ارتباط موثر این است که زمان درست بیان رنجش وارتباط را درک کرده باشیم شما دیدید که وقتی دونفر از هم رنجیدن گاهی اوقات بدترین زمان را انتخاب میکنند اوضاع شلوغه موقع رانندگی توی ترافیک پای تلفن اینها هیچ کدام زمانهای مناسبی برای بیان موضوع مهمی که می خواهد مارا وارد فضای ذهنی هم بکنه نیست ببینید می گوییم دنیای پدیدار شناسانه واقعیت و برداشت ما از واقعیت که برای من عین حقیقت است وبعد شخصیت من وبرداشت من از واقعیت با ترازنامه برای من دنیا را دارم یک جور می بینم که مختص صرفا خود خود من است واگر شما بخواهید با من رنجش زدایی بکنیم نیاز دارید که وارد دنیای درونی من بشید وتا حدودی درک بکنیم که چه شده که من اینطور دیدم و رنجیدم و رفتار کردم یا رنجاندم بنابراین رنجش زدایی نوعی اتهام گشایی ویا جرم انگاری نیست که بخواهیم بریم وثابت بکنیم که حق باکی بود نخیر بلکه نوعی ایجاد ارتباط موثر با فضای مشترک ودرک این موضوع که دونفر چطور موضوعی را که باعث رنجش شده دیدن رفتار کردند فکرو احساس کردند و چه عواملی در درون ذهنشان کار می کرد و باید وارد ان عوامل بشیم و عمیق بشیم پس بنابراین می بایستی که ارتباط موثر را ایجاد کنیم و اولین عامل زمان مناسب برای بیان رنجش است پس وقتی به مراحل نیازها و خواسته می نگریم پله اول نیازهای انسانی نیازهای فیزیولوژی و زیستی و اینهاست پس بنابراین وقتی یکی گرسنه و خسته و خوابش میاد دیگه فکرش درست کار نمی کنه وپله دوم نیاز به امنیت است وقتی طرف مقابل امنیتش تهدید شده است عواملی را که خواهم گفت او را تهدید می کنه دیگه چه جای رنجش زدایی وپله بعد ارتباط و بعد عزت نفس و غیره میره بالا پس ما باید بتونیم که اینها را تامین کنیم ممکن است شما فکر بکنید که چرا فقط من تامین بکنم چرا من این همه تکنیک رابخوام اجرا بکنم چرا من باید در این رابطه مایه بذارم خب برای اینکه من در این رابطه هستم وحداقل ان بخشی که من هستم انتخاب می نم چه با نفرت چه باعشق که هردو زیرش نیاز به ماندن است خب مسئولیتش با من است وباید براش کاری کنم پس میریم به زمان مناسب و بعد اینکه واقعا همدیگر را بشنویم به این می گویند گوش دادن پویا ومشاهده کنیم
تعریف شنوده..

 

ابر تگ‌ها: اعتیاد و بهبودی, اعتیاد و بهبودی پدرام مقدم امپراطور

کرکره برقی | درب ضد سرقت | ثبت شرکت